Zor İnsanlarla Çalışmak

Zor insanlar her yerde. Çalışma ortamında bu tür insanlarla mutlaka karşılaşmış, hatta sorunlar yaşamışsınızdır. Bu yazıyı yazmama ilham veren yazıda bu kişilerden “asshole” diye bahsediliyor. Yani benim “zor insan” tanımım çok daha kibar kalıyor. Zor insan derken küçümseyen, baskı yapan, sorun çıkaran insanlardan bahsediyorum. Zor insan dediğimde bunlardı da aklınızda tutun lütfen.

Okuduğum yazıda şöyle eski bir şakadan bahsediliyordu; her grupta zor insan vardır. Eğer kim olduğunu bilmiyorsanız muhtemelen bu sizsinizdir diye. Doğru söze ne denir 🙂

Bu insanlar yıkıcı, moral bozucu ve işbirliği yapması neredeyse imkansız kişilerdir. İş yapmanızı, motivasyonunuzu, moralinizi etkilerler. Bu tanıma en çok uyan kişilerin başında Steve Jobs geliyor. Jobs özel hayatında da, iş hayatında da böyle bir insan olarak anlatılıyor.

Jobs ile 15 yıl çalışmış birine “onunla nasıl 15 yıl çalıştınız?” Diye sorulunca şunları söylemiş; ondan uzak durmaya çalışıyordum. Mümkün olduğunca uzak. Yani bu insanlarla beraber çalışmanın ilk kuralı onlardan mümkün olduğunca uzak durmaktır.

Peki bu insan size çok yakın bir pozisyonda veya amiriniz ise ne yapacaksınız? Eğer uzak duramıyorsanız 2 yöntem var. Bunlardan birincisi tarzını kabul etmek ve mobbing tarzı söylemlerini görmezden gelmek. Diğer yöntem ise ona aynı şekilde zor insan gibi davranmaktır. Bu onu kendi silahı ile vurmaya benzer.

Bir tanıdığım fabrikada çalışırken böyle bir insanla çalışıyormuş. Türlü anlaşmazlıklar varmış aralarında. Bir gün bu zor insan yere yığılmış. Tanıdığım kişi de görmüş ve aynen işine devam etmiş. Aslında adam kalp krizi geçiriyormuş. Bu doğru bir davranış değil tabi ki ama tandığımın yaşadığı nefret öylesine artmış ki onu bu duruma getirmiş. Bu tandığım normal hayatta çok kibar bir insandır.

Yine her şeyin sonu iletişime bağlanıyor. Eğer çalışma arkadaşlarınızla, amirlerinizle güzel ilişkiler kurmuşsanız bu size çok büyük kolaylık sağlar. Yöneticilik yapmak için çok bilgili veya tecrübeli olmanız yetmez. Eğer iletişim yetenekleriniz kötüyse ekibinizi kontrol edemezsiniz.

Genelde yöneticileri sert mizaçlı insanlar olarak görmüşüzdür. Bunu da bazen gerçekten öyle oldukları için yapmazlar. Onun hesap verdiği kişiler ondan böyle olmasını isterler. Yine bir arkadaşım fabrikadan altında çalışan insanlara “iyi” davrandığı için işten çıkarıldı. Yani insanları yönetmek için bizden “asshole” olmamızı istiyorlar. Ama bu çok yanlış bir yöntem.

Ben yöneticilik başarısını bilgi üssü iletişim formulü ile hesaplıyorum. Evet bilgili olabilirsiniz ama iletişim yeteneğiniz kötü ise pek de başarılı olamazsınız.

Yukarıdaki espriyi kendinize de uygulayın. Belkide siz de zor bir insansınız?

Zor İnsanlarla Çalışmak” üzerine 2 yorumlar

  1. Zor insanlar, her yerde var, bizim işimiz Bursa’da oto ekspertiz hizmeti vermek, öyle vakalarla insanlarla karşılaşıyoruz ki, sabır timsali insanlar olduk, bu aralarda sosyal medyada dolaşan bir söz var, bazı insanlarla iletişim kurmanın yolu onlarla aranıza mesafe koymaktan geçiyor diye. Sanırım bu Steve Jobs olayı bu sözü özetliyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.