Robotlar Bizi Öldürecek mi?

Yapay zeka ile ilgili en çok korkulan konulardan biridir. Kabaca düşünebilen ve bilince sahip makineler bizi öldürürler mi? Aslında “Yapay Zeka” kavramı biraz ütopik. Yani şuanda gündemde olan, uygulanabilir ve karşılaştığımız teknolojiler aslında Machine Learning (makine öğrenmesi) yaklaşımının sonucu. Makine öğrenmesi, belli verilerle beslenen, çeşitli istatistiksel modeller ve algoritmalarla çalışan programlardır.

Yapay zeka kavramı adından da anlaşılabileceği gibi insan zekasının bir sür simülasyonu olarak tanımlanmıştır. Tabi bu yapay bir zekanın ancak insanlar kadar zeki olacağı anlamına gelmez. Tekerlekleri de biz bulduk, motorları da biz geliştirdik ama onların hızlarına yaklaşamıyoruz. Bu konuda hala tartışmalar devam etmektedir. İnsan zekasının taklit edilip edilemeyeceği, bir makinenin bilincinin olup olamayacağı tartışma konusu.

Peki, konumuza dönelim; bizim kadar zeki makineler bizi öldürür mü? Bence muhtemel. Şuan zeka kavramını baz aldığımız insanlar da birbirlerini öldürüyorlar. Hatta insan zekasına rağmen çoğu zaman irrasyonel davranıyor, yalan söylüyor vs..

Bir de şu var ki, biz sadece zekamız ile veya mantığımızla hareket etmiyoruz. Temel güdülerimiz var. Hayatta kalmak, üremek, güvende hissetmek, şiddet gibi. Bunun yanında insanı insan yapan işbirliği için sosyal güdülerimiz de oldukça fazla. Meraklıyız. Her insan meraklı doğar, sonra bunu yavaş yavaş kaybeder derler hatta. Düşünebilen, bilinci olan makineler bizi öldürebilirler fakat türümüzü ortadan kaldıracaklarını sanmıyorum.

The Matrix serisinde olduğu gibi bizi yakıt olarak da kullanabilirler. Tamam tamam korkmayın, medeni insanlar ve robotlar olarak güllük gülüstanlık da geçinebiliriz. Bu yapay zekadan daha ütopik oldu ama neyse.

 

 

Robotlar Bizi Öldürecek mi?” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.