İnternet Kötü Çocuk mu?

İnternetDünyada artık bir senede üretilen bilgi geçmişte bir asırda üretilen bilgiyi geçecek duruma geldi. Bunun da en önemli sebeplerinden biri bilgisayar sistemleri ve İnternet. İletişimin, bilgiye ulaşmanın bu kadar kolaylaştığı bu dönemde nimet olarak görülmesi gereken İnternet, devlet büyükleri tarafından, aile büyükleri tarafından kötü işlerin yapıldığı bir ortam olarak düşünülmeye başlandı.

Evet İnternet telif hakları konusunda değişimler yarattı, her ortamda olduğu gibi kendi suç potansiyeli olan bir ortam. Fakat bunun sebebi İnternet mi? İnternet’te işlenen suçlar günlük hayatta yok da, insanlar İnternet’e girdiklerinde canavarlaşıyor mu? Bu tür soruların cevabı kocaman bir “Hayır”. Şuan Türkiye’de İnternet kullanıcı sayısı 35 Milyon. Taşrayı, yaş büyüklüğü ve küçüklüğü gibi durumları dışarı çıkardığınızda neredeyse toplum, yani sokaktaki insanların çoğu İnternet’te.

Bizim öncelikle bakmamız gereken sokaklar. Gerçek hayatta suç işlenmiyor mu? Evet, işleniyor. Karısını bilmem kaç defa bıçaklayan adam da İnternet’te, engelli bir kıza defalarca tecavüz eden insanlar da İnternet’te. Hayvanlara eziyet eden, çalan, gasp, darp eden insanlar da İnternet’te. Bu yönden bakıldığında bu kadar suçlu insanın İnternet’te melek olmaları mı bekleniyor anlamıyorum. Bu insanlar suça meyilli ise İnternet’te de suç işleyecektir ya da İnternet’i bu yönde kullanacaktır.

Eski başbakan Recep Tayyip Erdoğan Facebook için “pislik yuvası” tanımlamasını yapmıştı. Sokaklar düzeldi, her şey günlük güneşlik, sokakta suç yok da Facebook kendi kendine pislik yuvası oldu. İnsanların çok homojen bir şekilde üye olduğu bu tür bir platforma bunları demek, halka “pislik” demektir. Hayır efendim, suç işleme potansiyeli olan insan sokakta da suç işler, İnternet’te de. İnternet’i ve başlıca sosyal platformları kötü çocuk ilan etmek hiçbir şeye yaramaz.

Gidip marketten bıçak alan kişi bu bıçak ile ne yapacak bilemeyiz ama genelde ev gereci olarak alır ya da birine zarar vermek için. Siz her İnternet’e girene böyle bir suçlama yapamazsınız. İnsanların bu tür topluluklardan o kadar çok yarar gördüğüne şahit oldum ki, bu tür asılsız suçlamaları kesinlikle doğru bulmuyorum.

Aslında Facebook ile Twitter arasında çokbüyük fark var. Facebook, daha çok insanların tanıdığı kişiler ile iletişime geçtiği bir yer. Fakat Twitter’da insanlar çok hızlı örgütlenebilir. Zaten devletin korktuğu veya kaçındığı durum da budur. Bir etiketi takip eden herkes sokağa dökülebilir. Bu görece Facebook’un kullanım tarzı değildir. Bir sayfayı Facebook’da kapattırabilirsiniz ama Twitter’da etiketleri bu kadar kolay engelleyemezsiniz.

İnternet sunduğu olanaklarla yüzyılın en önemli buluşlarından biridir ve kontrol edemeyenlerin yasaklama, suçlama gibi saldırılarına maruz kalmaktadır. O kadar sunduğu iletişim kanalına, bilgi alışverişine, bilgi oluşumuna temel sağlayan bir platformun bu şekilde kirletilmesi çok yanlış.

İnternet Kötü Çocuk mu?” üzerine 2 yorumlar

  1. Aslına bakarsanız bir yönden haklısınız , bir teknoloji blogu sahibi olarak ben bile küçük aile üyeleri bilgisayar başına geçtiğinde endişelenmiyor değilim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.