Tekerleği Yeniden İcat Edin!

TekerlekGenel geçer çoğunluğun kullandığı bir deyim vardır; “Tekerleği yeniden icat etmek” diye. Yani bu zaten yapılmış, farklı çözümlere gerek yok anlamında. Bu çoğu zaman doğrudur. Mesela ben kendime bir blog yazılımı yazabilirdim ama WordPress’i tercih ettim. Zaten ihtiyacım olan her şey yapılmış durumda.

Yeni bir iş fikri aklınızda şekillendiğinde önce heyecanlanır, sonra benzer hizmet veren birileri var mı diye araştırırsınız. Sonuç çoğu zaman olumlu olmaz. Benzer ya da muadil hizmeti veren firmalar vardır, sektörde yer edinmişler ve büyüklerdir. Bu sizin iş fikrinizi gözden geçirmenize neden olur tabi ki.

Ama bazen tekerleği yeniden icat edebilirsiniz. Çünkü ilk yapan değil, en iyi yapan kazanır. Eğer farklı faydalar sunacaksanız, hizmette belli eksikler ve zayıf noktalar belirlemişseniz bu size engel olmasın. Varsın tekerleği yeniden icat edin. Üstelik belli kullanıcı hizmeti ihtiyaç olarak görüyorsa potansiyel müşterileriniz de vardır demektir. Pastadan siz de dilim alabilirsiniz, belki de pastanın çoğunu siz alacak hale gelirsiniz.

İnovasyon sadece tamamen yeni bir yaklaşım, yöntem bulmak manasına gelmez. Mevcut hizmetleri inovatif şekillerde daha değerli sunabilirsiniz. İnovasyonun tanımında da bu vardır zaten.

Bir de şu var; “Kalede kaleci var diye şut çekmeyecek miyiz?”.

 

Tekerleği Yeniden İcat Edin!” üzerine 2 yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.