Hata Yapabilme Lüksü

HataEn çok korktuğumuz şeylerin başında hata yapmak, başarısız olmak, reddedilmek, utanç duymak gibi direkt olarak EGO’ya yani “Ben” e yapılan saldırılar gelir. Üniversite sınavında hata yapmaktan korkarız çünkü doğruları da götürür. Eğer ergenlik döneminde yanlışların doğruları da sizden aldığına alışmışsanız daha çok korkarsınız.

Hata yapmak çok insancıl bir şeydir. Kötü hissettirebilir, umudunuzu kırabilir ama sizi hata yapmak kadar geliştiren bir şey daha yoktur. Hatalar yaparak mükemmele gidebilirsiniz. Hayatında hiç hata yapmamış biri ne kadar cahildir. Bu söz benim bir yere not edin 🙂

Mesela reddedilme korkusunu ele alalım. Reddedilmek kötüdür. Her ne olursa olsun kötü bir şeydir. Bu kadar platonik aşık olmasının nedeni reddedilme korkusudur. Belki başlayacak yüz binlerce ilişki bu nedenle başlamadı. Hata yapmaktan, reddedilmekten korktuğunuz için ilk adımı atamadınız. Büyük bir firmaya eğitiminiz fazla süslü olmadığı için başvurmadınız. Hata yapmaktan korkarken aslında bir sürü hatalar yaptınız. Yaptık.

Oysa hata o kadar eğitici bir şeydir ki, en iyi öğrenme yönteminden bile daha çok şey öğretir. İnsanlar hata yaparlar, önemli olan aynı şeyleri deneyerek farklı sonuçlar beklemektir. Hataların sizin hayatınızda değişiklik yapmasına izin verin. Bunu sadece geri dönüşü olmayan veya az olan hatalar için uygulamayın. Mesela madde kullanıp bağımlı olmak geri dönüşü zor bir hatadır. İntihar etmek zaten muhattabı ortadan kaldıracağından hata olarak söylenemez.

Aklınızda bir iş fikri mi var? Ya da  yatırım yapacağınız enstrümanı seçecekseniz hata yapabilirsiniz. Eğer yatırımınızı altına yaparsanız ve altın düşerse bu size bir ders verir. Davranışlarınızda değişikliğe neden olur. Artık tek enstrüman yerine döviz, altın, hisse senedi gibi araçları tercih edersiniz.

Ya başarısız bir iş fikri ve buna girişmiş olmanız? Başlangıç ve bitti dediğiniz ana kadar çok şey öğrenirsiniz. Steve Jobs‘ın hayatını okuyun veya ülkemizden ekşisözlüğün kurucusu ve fikir babası olan Sedat Kapanoğlu‘nu dinleyin. O kadar çok hata yapmışlar ki…

Reddedilmek, yok sayılmak, olumsuz görüşler, kaybetme korkusu  vs.. bunların hiç biri sizi hedefinize ulaşmanıza engel olmasın.

Hata Yapabilme Lüksü” üzerine yorum

  1. Hata yapan insan bundan kendine bir ders çıkartıyorsa olgunlaşıyor demektir. Hata yapan insan yeni bir hata yapmamak için kendini kısıtlıyorsa o hiç bir halt beceremez demektir. Hatalarda bizim doğrularda. Önemli olan her yaşadığımız deneyimden kendimize bir şey katmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.