Mülakat Teknikleri

MülakatGençlerin, işsizlerin, yeni mezunların bir numaralı korkusu “Mülakat”. Bu genelde ön talep olumluysa insan kaynakları tarafından bireysel yapılan görüşmelerden ibarettir. Ben buna oldum olası sinir olurum. Mülakat teknikleri üzerine belki binlerce sayfa web sitesi, video, kitap, kurs vardır.

Öyle yoğunlaşılmıştır ki bu görüşmeye, geçen izlediğim bir videoda 6 dakika boyunca kıyafet ve saat seçimi anlatıldı. Takım elbiseli olmalıymışız ve fark yaratmak için spor saat seçebilirmişiz. Tabi o dakikadan sonra videoyu kapadım. Orada bırakın bir İK personelini, bir psikiyatrist/psikolog koysanız insanları anlayamazsınız.

Zaten personel adayı olarak mülakata gittiğinizin bilincindesiniz, size garip zeka soruları sorabilirler, 10 yıl sonra kendinizi nerede gördüğünüzü sorarlar ki cevabım fotoğraf veya ayna olurdu. Beden dilinizle ilgili ön bilgiler almışsınızdır. Ama inanın ki beden dili ruhu yansıtır. Beden dili okunur ama yazılmaz. Yani orada rahat değilseniz veya korkuyorsanız bunu belli edersiniz. O yüzden rahat gidin, çalışmadan gidin ki pesimist bir havaya girmeyesiniz.

Ben son katıldığım mülakatta engelli memur olarak mülakata gittim. Asgari ücret alacağımızı bize söylediler. Oturdum, bir daha söylediler. Sonra da emekli olana kadar artmayacak dediler. Bu çok acımasızca bir yaklaşım, isim vermeyeyim ama bu firmanın kültürüne yakışır bir görüşme ortamı yoktu.

Sen 2 sene sonra aynı pozisyonda olacağını garanti edebilir misin İKcı arkadaşım? Ya da firmanın 5 yıl sonraki ücret politikasını sen mi belirleyeceksin de bizim haberimiz yok? Engelli insanların orada ayakta bekletildiklerini gördüm. Bir odaya sokup herkese “asgari ücret, artış yok, sendikal hak yok, sosyal hak yok şeklinde diktatör havası ile insanlara kızar gibi nutuk attınız.

Sakın bana bir banka, bir firma reklamında “doğayı düşünüyoruz, halkla iç içeyiz, personelimiz her şeyden önemlidir, 10.000 kişiyi istihdam ediyoruz” gibi argümanlar sunmasın. Kapitalizmin en ağır işlediği yerler. Engelli insanların koyun gibi bekletildiği, asgari ücret yalanı ile gelenleri elediği, kalanlara da psikolojik baskı yapan firmalarsınız hepiniz. Toplum, çevre, insana saygı? Bunlar bana misyonunuzdan tanıdık geliyor. Demek ki buralar insanların robot gibi çalıştırıldığı, fazla mesaiye bırakılan işçilerle dolu, mutsuz, fakir insanlar.

Toplum değerlerinden bahsedip daha da ufalmayın. Adam gibi yaptığınızı taşıyın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.