Kopya İçeriğe Destek

ArticleBundan 5-6 sene önceden beridir kopya içerik sorunu dile getirilir. Bloglar, haber siteleri bu konudan şikayetçidir. “Benim yazdığım yazı, Google’da kopyalayandan sonra gözüküyor” diye serzenişler vardı. Bunlar hala var. Sonra bütün SEO ahalisine kopya içerik kötüdür, Google cezalandırıyor miti yayıldı.

Hayır, kopya içerik kötü değildir. Hem içeriğin İnternet’teki hacmini artırır, hem de ulaşımını artırır. Şimdi bu kopya içerik problemi “Google sevmiyor” ifadesine bağlandığı için “orjinal makale” diye bir kavram türedi. Mesela adam beni işe alıp 9 saat elektronikten sağlığa, modadan spora orjinal makaleler yazmamı istiyor. Çünkü iş ilanlarında çok sık görüyorum. “Özgün metin yazarı”. Yazar olmak demek her konuda yazabilir olmak demek değildir. Bu özgün içerikçi akımı genelde ilgili anahtar kelimeleri içeren yazılar yazarlar. Metindirler, fakat bir anlamları, bir konuları yoktur.

+Kopya içerik olup adam gibi makalelerin, içeriklerin hacminin artması bu şekilde İnternet’in kirletilmesinden daha iyidir. Şu alttaki inploid.com cevabını inceleyin lütfen;

DISQUS nedir?

Hem SEO+ Hende SEO- webmasterların backlink çalışmalarını olumsuz yönde etkiliyebilecek bir yorum scripti dil desteği bulunan istenilen mesajları silebilir, banlıyabilme özelliği olan yorumları arşivleyen ve başka sitelere attığınız yorumları izleme imkanı veren hanım hanımcık bir java script senlemoda.com kısa bir süre dene için kullandım site görüntüsünede hoş geldi ama Türk kullanıcı sayısı az olmasından ve sürekli kayıt ol mantığını dışlayan okuyuculara sitenin kurulu olduğu temanın kendi yorum kanalını kullanmanız çok daha etkili olacaktır.

 

Bu nedir? Bu şekilde komüniteleri kirleten, İnternet kullanıcısının deneyimini olumsuz yönde etkileyen bu rezillik nedir? İnternet bunlarla mı dolmalı? yoksa gerçekten emek verilerek yazılmış makalelerin kopyalarından mı?

Kopya İçeriğe Destek” üzerine 7 yorumlar

  1. Mesela bazı siteler 30 tane link ve keyword içeren makale yazıyor ve bunu 30 tane blogda yayınlıyor ücreti mukabilinde. 30 blog 30ar makale eder 900 makale. Bu yazılara ortalama 10 tane İnternet kullanıcı denk gelse eder 9000. Dokuzbin adet memnuniyetsiz İnternet kullanıcısı eder. Bunun dışında İnternet’e nasıl daha fazla zarar verilebilir ki?

    1. Katılıyorum. Ama artık okuyucu da bu tür siteleri ayırmaya ve ilgi göstermemeye başladı (en azından ben öyle umuyorum 🙂 ) Eninde sonunda kalite ve özgün içerik galip gelecektir diye düşünüyorum…

      1. Aynen katılıyorum. Bir blog okuyucusu tarafından seviliyorsa, okuyucuları sitesine gelip okuma yaparlar. Kopya içerikleri de zaten ulaşamadığı bir kitleye gidecek. Haksızlık ama en azından böyle bir faydası var. Keşke benim yazılarımı da kopyalasalar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.