Yüzün Farklı Işıkta Farklı Şekiller Alması

Hiç farklı ortamlarda, farklı zamanlarda aynaya bakıp kendinizi daha yakaşıklı veya güzel hissettiğiniz oldu mu? Benim çok oldu. Bunun sebebini de duygu durumu bozukluğuma bağlıyordum. Ama aslında fark eden şey ışık açısı ve kuvveti.

Sonuçta yüz de ışık saçan bir şey değil. Verilen ışığı yansıtan bir şekli var. Ama insanın bazı konularda kendini iyi hissetmediği durumlar oluyor. Mesela burun, gözler, çene, dudaklar vs…

Kahvedeki tuvalete girdiğimde hep kendime bakınca beğenirim. Ama evde çoğu zaman gerçekten kendimi beğenmem. Bu tabi insanın içindeki kendi yargısı, şimdi burada paylaşıyorum, en yakın arkadaşıma dahi söylememişimdir.

Yüz IşıklandırmaEn baştaki video bunu açıkça gösteriyor. Aslında bizim görüşümüz ya da görünüşümüz ışığın yönü ve kuvveti ile alakalı. Yani karşınızdaki kişi sizi hoş buluyorsa yine hoş bulur ama fotoğraf çekilince “iyi çıkmışım” veya “sil bunu sil” tarzı yaklaşımlar bunu gösteriyor. Tamam ağız yamuk çıkar, gözler kısık çıkar, bunlar anlık çekimde olabilir. Ama bir de dümdüz sorunsuz çekimlere de bu tepkiler verilir. Bunun ana nedeni ışıktır.

Bir fotoğrafçı şuna benzer bir şey demiştir; “Önce ışığı, sonra konuyu bulun” diye. Yani pratikte böyle değildir ama anlatmak istediği eğer ışık yoksa, fotoğraf da yoktur.

Yani sizi kuaför güzelleştirebilir ama bir ters ışık burnunuzu öyle bir gösterir ki kuaförün bütün emeği gider o fotoğrafta. Bu kişisel görüşüm, bir şey okumadan yazdım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.