Kosgeb Girişimcilik Desteği

KOSGEB

Kosgeb’in girişimci adaylarını desteklediği bir program. Bu destek hakkında çok fazla yanlış anlaşılma var. Destek bu sayfada açıklanıyor. Bu destek genelde gazetelerde, haberlerde 30.000 TL hibe, 70.000 TL faizsiz kredi olarak tanıtılıyor.

İlk olarak şuna değineyim; bu 30.000 TL destek geri ödeme olarak yapılıyor. yani nedir? 12.000 TL makine-techizat desteği için öngörülen maksimum destek. Destek oranları da şöyle;

1. Bölge ve 2.Bölge Erkek Girişimci : %60
1. Bölge ve 2.Bölge Kadın Girişimci : %70
1. Bölge ve 2.Bölge Özürlü Kadın Girişimci : %80

3, 4, 5, 6 numaralı kalkınma desteğine giren bölgelerde bu oranlara +%10 daha ekliyorsunuz. Yani size verilen hibe geri ödeme şeklinde oluyor. 1. bölge erkek girişimci için geri ödeme %60. Siz eğer 40.000 TL makine-techizat almışsanız geri ödemeniz 24.000 TL olur. Ama makina-techizat desteği üst sınırı 12.000 TL olduğundan 12.000 TL geri ödeme alırsınız. Tabi burada belli kurallar var, satın almaların gerçek olması, makinelerin ofisinizde denetimde hazır bulunması, ödeme dekontunuzun ve faturanızın da elinizde olması istenir. Birinci dereceden akrabadan bu harcamaları yapamazsınız. Ama makine-techizat için 10.000 TL harcadıysanız 6.000 TL geri ödeme alırsınız. Yani bunlar üst sınırdır. Size “al 30.000 TL, giriş bir şeylere” diyen yok. Sen giriş, ben destek olayım düşüncesi var.

Türk Lirası

Peki neden önce sizin harcamanız isteniyor? RİSK. Girişimci olmakla olmamak arasındaki en uzun engel RİSK’tir. Bir şeyleri riske atmalısınız. Bu kenardaki paranız da olabilir, evinizi ipotek edip aldığınız kredi de. Çünkü herkesin kafasında ufak da olsa bir iş fikri vardır. Boş bir dükkan görünce “buraya açacaksın bir Playstation Cafe” diye başlarlar ama buna hiç girişmezler. Çünkü ortaya atacak sermayeleri yoktur. Diğer sermaye yolları ise (Evi ipotek ettirmek gibi) oldukça riskli olduğundan kişi geride durur.

İşletmeyi yönetmek aslında riskleri yönetmek ve hatta oluşabilecek risklere hazırlıklı olmak olarak tanımlanabilir. Yoksa burada yöneticiden kastım ona buna bağıran, emirler veren 40 yaş üzeri takım elbiseli adam değil. Satışlar iyiyken her şey güzeldir. Kısa vadeli borçlar ödenmiştir, kasada para vardır, işletme tıkır tıkır yürümektedir. Ama ya tehditler? Mesela siz dolar ile aldığınız malzemeyi işliyor ve iyi kalitede ürün üretiyorsunuz. Aniden ekonomik kriz patladı, faizler yükseldi, Türk lirası yarı yarıya değer kaybetti dolar karşısında. Ama siz hammaddeyi dolar ile alıyordunuz. Maliyetler iki kat arttı, bununla birlikte tüketicilerin tüketim güçleri azaldı. Fiyatı iki kstına çıkardınız, ama satışlar %70 düştü. Döviz arttığından operasyonel giderleriniz %60 daha arttı. Ürettiğiniz mallar stok maliyetleri yarattı ve işletme zarar etmeye başladı. Aslında kasadaki parayı TL cinsinden saklıyordunuz. ParaEğer hammadenizi dolar ile alıyorsanız kasadaki paranın bir bölümünü devaülasyon durumları için dövizde tutabilirdiniz. Hammadde için alternatif tedarikçiler bulabilirdiniz. Yani tehditler hep vardır, önemli olan bu tehditlere karşı esnek olmanız, bazen de fırsata dönüştürebilme yeteneğinizin olmasıdır. Türk Lirası’nın değerli olduğu dönemlerde ön ödemeli alımlar yapabilirdiniz. Böylece belli bir süre ürünü aynı fiyattan satabilir, Türk Lirası’nın değerinin düşmesinden ötürü ihracat kapıları da açılabilirdi. Sizin ürettiğiniz fiyat başka ülkelerdeki satıcılar için cazip hale gelebilirdi.

Girişimcilik Destek Programı’na katılmanız için işletmeyi henüz kurmamış olmamanız gerekir. Öncelikle 90 saatlik uygulamalı girişimcilik eğitimi almalısınız, ne yazık ki bu eğitimin sertifikası için sadece kursa gitmeniz yeterli. Yani devam. Sonra şirketi kurmalı ve iş planınız ile KOSGEB’e başvurmanız gerekir. İş planı kabul edilenler desteklerden yararlanmaya başlayabilirler. Bir kısım da revizyona girer “iş planınızı güncelleyin, sonra gelin” derler. Bir de azınlıkta olan “ret” yiyen iş planları vardır. Bunlar da genelde desteklenmeyen sektörler için iş planı hazırlayanlardır. En başta verdiğim bağlantıdaki sayfada bu sektörleri ve daha bir sürü döküman bulabilirsiniz.

Yani esnafsınız ve paraya ihtiyacınız var, başvuracağınız yer KOSGEB değil, ticari krediler olsun. KOSGEB sizden kobi olmanızı istiyor. Plan yapmanızı, öngörmenizi ve risk almanızı istiyor. Ama güzel iş fikri olan kişiler KOSGEB’in diğer desteklerine de başvurarak çok hızlı gelişebiliyorlar.

Girişimcilik eğitimleri genelde devlet tarafından ücretsiz veriliyor. Hangi ilde yaşyorsanız o ildeki kursları takip edin, ücretsiz bir kursa başvurun. Kurs bitiminden 2 sene içerisinde şirketi resmen açmanız isteniz ama bu süre teoridedir. Pratikte en geç 1 sene içerisinde şirket kurulmalıdır.

Eğitimlere gelen arkadaşlardan gördüğüm bir yanlış ise iş planlarını arkadaşlarına doldurtacaklarını söylemeleriydi. Tamam mesela sen çok iyi bir müzikal enstrüman tamircisi olabilirsin ama bu şirketi sen yöneteceksin, arkadaşın değil. Sadece teknik bilgi yetmiyor. Büyüyorsunuz, büyüdükçe işin içine para, yani risk giriyor. Eğer 2 yıl içerisinde batarsanız aldığınız destekleri de geri ödemeniz gerekiyor. Bu da tamamen batmak anlamına gelir. Şahıs şirketlerinde şirket ve şahıs aynı kişilerdir. Şahsın tüm mal varlığı da şirket borçlarını tahsil etmede haciz edilebilir.

Girişimcilik kursuna katılın ve size orada anlatılanları anlamadan şirket kurmaya girişmeyin. Gerçekten formalite gibi gelebilir ama kesinlikle öyle değildirler. Hepsi gerçektir ve işletmeyi yönetirken karşınıza çıkacaktır. Artık bir gelir vergisi mükellefisiniz. Krediler alabilir, destekler alabilir, ortaklıklar kurabilirsiniz. Ama bu kumar değil, yönetim. Hem teknik, hem de yönetsel açıdan yeterli olmanız gerekir.

Başvuruların başlatılabilmesi için KOSGEB’e ilk kayıt başvurusu yapılmalıdır

Kosgeb Girişimcilik Desteği” üzerine 2 yorumlar

  1. Merhaba ben şimdi plastation cafe açmak istiyorum devlet bu yöndede destek çıkar mı acaba. Ve buna göre bir kursu varmıdır.

    1. Şimdi desteklerden faydalanmak için öncelikle “Uygulamalı Girişimcilik” kursunu bitirmiş olmalısınız. PS Cafe’den emin değilim, bilgim yok. Ama kosgeb’i ararsanız size en doğru yanıtı verirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.