Girişimcilikte Risk ve Kumar Ayrımı

Girişimci risk alan ve bu riskleri yöneten kişidir. İşinin uzmanlığı dışında makro ekonomik durumu, rakiplerini, satın alma davranışlarını, kanunları da risk olarak yönetmek zorundadır. Şu anda KOSGEB‘e yönelik uygulamalı girişimcilik eğitimi alıyorum. Daha sonra iş planı ile KOSGEB’e başvuracağım. Yalnız şöyle bir tablo ile karşılaştım; KOSGEB Kocaeli 2013 yılında taahhüt ettiği girişimcilik geri ödemelerinin hiçbirini yapmamış. Yani %60’ı geri gelmesi gereken şirket giderleri veya makine teçhizat alımı giderleri ödenmemiş.

Planlama

KosgebŞimdi 2014 yılında ne olacağı belirsiz. Girişimcilikte nakit yönetimi şirketlerin kapanmasında en önemli etkenlerden biri. Peki ben bu devlet desteğinin geri ödenip ödenmeyeceğini  bilmeden nasıl finansal planlama yapabilirim?

Yine yeni işletmelerin kapanmasındaki en büyük etken plansızlık. Peki bu kadar değişken varken KOSGEB gibi bir devlet kurumunu da SWOT analizinde “tehditler” kısmına yazacaksam benim yönetebileceğim risk olarak ne kaldı?

İşim haricinde diğer tüm kalemler “tehdit”. Genel tehditler;

  • Makro ekonomik durum.
  • Rakipler
  • Tüketicilerin satın alma gücü değişimi.
  • Kanun değişimleri.
  • Devlet desteklerinin 1 sene gecikebilecek olması.
  • Doğal afetler, yangın, hırsızlık.

Bu kalemler böyle devam edebilir ama aynı zamanda “fırsat”a da dönüştürülebilir. Mesela tütün ürünlerine uygulanan vergi, işlenmemiş tütün satışını artırdığı gibi. Peki devlet desteği? KOSGEB yok gibi davranırsam, buna göre planlama yaparsam ama geri ödeme gelirse ne yapacağım? Pavyona gidip harcayacak mıyım? Ben bu kalemi fırsata dönüştüremem. Gelmeyecek paranın gelmesi beni maddi olarak rahatlatır ama ben o desteğe gelecek gözüyle baksaydım daha nitelikli personel alabilir, daha geniş bir ofis tutabilirdim.

Plan, plan, plan, uzun vadeli, kısa vadeli vs.. Plan ama planda bazı kalemlerin de öngörülebilir olması gerekir. Tamamen soyut olduğumuz KOSGEB bütçesi ve ödeme tercihleri nasıl yönetilebilir?

Biz o zaman parayı direkt iddaa’ya yatıralım, KOSGEB desteği misali, gelirse ne ala, gelmezse bir işe girer çalışırız. Risk başka şey, kumar başka.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.