Para Kazanmak Kötü mü?

http://www.cancilar.net/2013/12/24/blog-okuyucu-sayisi/ yazımdan sonra, bana çok güzel eleştiriler geldi, bazen kötü eleştirilerde. Özgün olmaktan bahsetmişim, her şeyin para olmadığını söylemişim. Kişisel bir blog olduğunu söylemişim. Evet bunları söyledim ama bu benim vakıf kafası ile düşündüğüm anlamına gelmez.

Para

Bumerang Network’e dahilim. Gelen teklifleri de yayınlıyorum. Hem bana trafik sağlıyor, hem de para kazandırıyor. Problem şurada; ben para kazanırken etik dışı, kullanıcıyı rahatsız edici, kandırıcı şeyler yapmıyorum. Tabi ki yazılarımın olduğu bir bloga reklam da alabilirim. Ben zaten aksini iddia etmedim.

Önemli olan günlük 3$ kazanacağım diye siteyi adsense reklamlarına boğmadım. İnsanların yanlışlıkla tıklayacağı, içerik gibi gösterilmiş kandırmacalar yapmadım. Sağdan soldan link satın almadım. Yayınladığım her reklamın altında zaten bir reklam içeriği olduğu yazıyor. Ayrıca advetorial kategorisinde yayınlanıyor. Ben burada okuyucuya zulüm etmiyorum ki.

Hergün 950.000$ kazanan Candy Crush’a kimse bir şey demezken, benim reklam yayınlamam birkaç kişiyi rahatsız etmiş. Çünkü o yazım idealistti. Ama herkes gibi benim de para kazanmaya ihtiyacım var. Ben olaya “para kazanırım” gözlüğü ile bakmıyorum. Demek istediğim sadece bu. Çıkış noktam yararlı olacağını düşündüğüm yazılar yazmak. Bundan etik anlayışım çerçevesinde para kazanıyorsam, bunu da reddetmem.

Link satmıyorum, insanları kandırmıyorum veya içerik kopyalayıp yayınlamıyorum. Bu yüzden bir blog yazarı blogundan para da kazanmak ister. Çoğu zaman “bir teyze varmış nefesi kuvvetli” diye gidilen teyzeler bile bu işten para alırken, içerik üretip bundan para kazanmak bana çok doğal geliyor.

Kısaca : su yakmıyoruz ya 🙂

Para Kazanmak Kötü mü?” üzerine 5 yorumlar

  1. Bu tür eleştirileri takmayın kafaya bence. Ben blogunuzu biraz geç keşfettim ama keşfettiğim günden beri RSS okuyucumda ve yazılarınızı paylaşıyorum. Bırakın asla bu blogun kalitesine ulaşamayacak o “hitçi” kişilerin düşüncelerini. Aynen devam…

  2. blog okuyucusu sayısı ile ilgili yazınızı bende okudum. bence hiç kafanıza takmayın olumsuz eleştirileri. Ayrıca tabikide bir reklam desteği olmasını istemek hakkımız o yüzden sitenizde bumerang olması gayet normal bir durum

  3. elemanonline sitesinin yeni tasarımını merak etmemle buldum kendimi sitende 🙂 ve soluksuz olarak 3-4 yazını okudum. bundan sonra sıksık buralardayım. kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.