Blog Okuyucu Sayısı

Sizi Seviyorum

 

 

Bu bloga 1,5 senedir fikirlerimi, aklımdaki soruları, heyecan verici olduğunu düşündüğüm bilgileri yazıyorum. Sağdan soldan duyuyorum, r10’da satılık bloglar görüyorum. “Günlük 1000 tekilli blog satılık”. Benim de nereden baksanız 200 tane yazım var. Yazıların çoğu birden çok konunun birleşmesinden ortaya çıkıyor. Ben bu rakamlara ve kendi blogumun istatistiklerine bakıyorum. Oradan buradan kopyalanmış yazılar içeren bloglar günlük 1000 tekil ziyaretçi çekiyor. Neden benim blogum günlük ortalama 30 defa ziyaret ediliyor diye kendime soruyorum. SEO namına bir şey yapmadım, yapmam da zaten. Ben zaten elimdeki en değerli şeyimi sunmuşum.

Şimdi yazılarımın istatistiklerine baktım. 300 defa okunmuş, 100 defa, bazen 500 defa. Bu yerel gazetede yazan bir köşe yazarının istatistiğine yakın. Yoldan geçen 1000 kişi çok da önemli değil. Önemli olan yazılarımı okuyan insanlar var. Kim yolda 30 kişiyi çevirip bir yazı okutabilir? Hem de her gün.

Sonra günlük 30 tekil istatistiği çok memnun etti beni. 30 tekilin r10’da çok anlamı veya değeri olmayabilir ama ben 30 tekil ziyaretçimi çok önemsiyorum. Burada 30 insandan bahsediyoruz. Etli kemikli 30 insan. Benim düşüncelerimi günde 30 kişi okumaya geliyor. Aynı kişiler az olmakla beraber genelde farklı insanlar. Olaya adsense gözlüğüyle bakınca hiç anlamı yok ama burada tıklamadan çok daha değerli bir şey var. Beni dikkate alıp dinleyen 30 kişi var, bu insanlar genelde farklı kişiler ve her gün geliyorlar. Kim gerçek hayatında bu kadar geniş bir kitle ile fikirlerini paylaşabiliyor?

Sizi seviyorum 30 kişim.

Güncelleme : Yazıyı yazdığım gün 153 tekil kişi oldu. 🙂

Blog Okuyucu Sayısı” üzerine 19 yorumlar

 1. Ziyaretçi ile okuyucu arasındaki farkı bilmeyenler için söylediğiniz şey bir çok kişiyi memnun etmeyebilir ama niceliğe değil, niteliğe önem veren biri olarak ben de sizinle aynı fikirdeyim. XXX, warez gibi başlıklara binlerce kişinin gelmesindense yazdığım merak edip okuyan, benimle etkileşime geçen 10 sadık okuyucuyu tercih ederim.

  Aynı kafadayız, tebrikler. Umarım bu 30 kişilik kitle zamanla artar.

 2. Teşekkür ederim. Bu yazı r10’da da yer almış. SEO ile ilgilenmediğim sözüne örnek olarak http://domain.com/category/seo-notlari örneği verilmiş. Çok üzüldüm buna. Birincisi bu WP’nin kendi URL yapısı. İkincisi böyle bir linki arkadaşınızla paylaştığınızda içerik hakkında fikri oluşmaz mı? Bu URL meselesi SEO için mi var zannediliyor? Kimileri de özgün olma çabası yazmış yazıya yorum olarak 🙂 keşke herkes biraz özgün olmaya çalışsa, olsun demiyorum.

 3. İnternetin böyle blog yazarlarına ihtiyacı var zaten. İnan günlük binlerce tekil alan web sitelerine giren insanlar “ammmaaaannn bu ne” diyip anında çıkıyorlar. Ama senin sabit 30 kişin hemen hergün Google’ye serach atarak değil; direk acaba cancilar.net ne yazmış bugün diye geliyorlar. Zaten en önemlisi de bu.

  O önemsediğin 30 kişinin 3000 olması ve yine aynı şekilde önemsemen dileklerimle…

 4. Çok doğru bir konuya değinmişsiniz. Sizin gibi düşünüyorum. Nicelikten çok niteliğin önemli olduğunu düşünüyorum. Blog yazarlığına başladığımdan bu yana blog yazılarımı okuyan ve yorum yazan her bir okuyucuyu ciddi anlamda önemsiyorum. Okur, okuru getirir. Sabretmek önemli. Sadık ve etkileşimli bir okuyucu kitlesinin olması önemsenmeli. Umarım okuyucu sayısı zamanla daha da artar. Başarılar diliyorum.

 5. Aynı seviyede ve kaliteli devam etmeniz dileğiyle, bir gün mutlaka istediğiniz, hak ettiğiniz yerlere geleceksiniz; blogdaki yazılarınızı bundan sonra düzenli olarak takip edeceğim…

 6. Merhaba,

  Bakış açınız normalde Avrupadaki webmaster tarzı. Ve gayet doğru ve güzel . Bu şekilde devam edin. İnanın 3 seneye kadar daha farklı olacaksınız.

  iYİ gÜNLER.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.