Matematik Öğreniyorum

Matematik bilgim formal olarak sıfır. Tabi daha önceki öğrendiğimiz konuları hayatta kullana kullana sindirdim. Genel olarak tanımlara baktığımda hayatın her alanında olduğu, hayatın matematik olduğu söyleniyor. Bana da bu düşünce çok doğru geliyor. Bizim öğreneceğimiz bunları ifade etmek, kullanmak ve sanatçı olmak. Matematiğin bir sanat kaygısı da içerdiğini okudum.

İnternet’te “matematiğe sıfırdan başlangıç” diye arama yaptığımda genelde forumlarda benim gibi insanların sordukları soruları içeren sayfalara yönlendiriyorum. Yok şu yayınların “mat1 ygs konu anlatımlı” gibi kitaplarını görüyorum. Evet ben bunlara da baktım, baştan başlayarak soru çözme/sınav odaklı.

Matematik

Ben bilginin “sınav” ile ölçülebileceğine inanmıyorum. Mesela İngilizce, halbuki İngilizce okumak, yazmak, konuşmak içindir. Ama sınavlarda aldatıcı, kafa karıştırıcı sorular vardır. Gerçek hayatta sınav yoktur. Uygulama vardır. Sınavlar öğrenimi destekleyici ise yararlıdır. Buna sınav değil de öğretimin bir parçası diyelim. Bir soru üzerinden birçok konuda bilgi verilebilir.

Ben de KPSS, YGS vs.. karışık amaçları olan Matematik Sıfır kitabını sipariş ettim. Oldukça temel konulardan başlıyor. Bu doğal olarak böyle olmak zorunda çünkü Tarih gibi açıp bir bölümünü okuyabileceğiniz bir şey değil matematik. Üst üste binen, eski öğrendiklerinizi kullandığınız bir bilim.

Hele ki bilgisayar programcılarının kesinlikle matematik bilmeleri gerekir. Yani bilmekten kasıt teoride bilme değil. Matematiğin programcılıkta kullanılmadığı alan yok gibidir. Çok ufak yerler bile olsa kesinlikle matematik bilgisi gerekir. İleri seviye matematiği sindirmiş programcılar bilgisayar öğrenmesi (yapay öğrenme), istatistik, karar destek sistemleri gibi onlarca konuda başarılı sonuçlar alırlar.

Hadi bakalım, öğrenelim şu işi.

 

Matematik Öğreniyorum” üzerine 2 yorumlar

  1. İngilizce için yapılan sınavlar çoğunlukla akademisyen odaklı oluyor. Yani günlük hayatta sonucu çok fazla etkilemeyecek yanlış kelime kullanımları akademide sonucu ve anlamayı etkileyebilir.

    Tez yazan birinin “sonuçta ‘yaklaşık’ olarak anlıyor mu” gibi bir düşüncesi olamaz, ‘yaklaşık’ değil isabetli olmalı. Bu yüzden sınavlarda bunun gibi görülmesi küçük detaylar soruluyor ve bu zorluyor.

    Günlük hayat için sınav yapacaklarını zannetmiyorum. Gider konuşuyorsun, anlarsa anlar, anlamazsa başka şekilde söylersin anlar. Sorun yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.