PHP Framework İstilası

MVCSon zamanlarda ardı ardı kesilmeyen yeni frameworkler duyuruluyor. Çoğu klasik MVC patterni ile çalışıyor. MVC sanıldığı gibi yeni bir yöntem değil. Mazisi 20-25 sene kadar öncesine gidiyor. MVC üzerinde neden bu kadar durulduğuna da anlam veremiyorum. Koca 25 senede mantık ile sunumu ayırmak için tek bu yöntem mi sunuldu acaba?

Template Engine’ler de yükselişte. Artık yeni framworkler C ile yazılmış extension tabanlı frameworkler. Daha yüksek performans vaat ediyorlar. Mesela Zend Framework MVC’yi opsiyonel olarak sunuyor, kullanmak zorunda değilsiniz. Ben bu frameworklerden rahatsız değildim, keza site inşaasında ortak bir dil oluyorlardı. Yoksa 100 kişiye kod yazdırın, bir o kadar da değişik yöntem de beraberinde gelir. Bazıları berbat, bazıları ise muazzam olur. Ama burada asıl sorun şu; bu kadar framwork çeşitliliği bu ortak dili bozuyor.

Küçük çaplı işlerde işi yokuşa sürdüğünü kendim tecrübe ettim. MVC mantığını kullanıyorsanız, bu mantığa uygun hareket etmelisiniz. Gidip V katmanı içinde veritabanı sorguları varsa bu MVC’nin mantığına terstir. Veya template engine’i Smarty’de template dosyasına {php} kod(); {/php} şeklinde eklemeler yapmak. Biz bunları ne için kullanıyoruz? Mantıkla sunum böyle iç içe geçecekse Template Engine’e ne gere var?

Ben codeigniter ile çalıştım. Ama yalnız başıma, bir ekiple değil. Kodları derliyor, topluyor ve genel anlamda MVC mantığını bilen biri bu kodları rahatça düzenleyebilir. Ama tek başıma bunu kullandığımı ve bana zaman kaybettirdiğini gördüm. Programı değil, programı nasıl yazacağımı da düşünmek zorunda kalıyordum. Bu birkaç kişilik ekiplerin kullanması verimli şeyler değil gibime geldi. Öyle olmayabilir de tabi.

Önemli olan kütüphaneleri zengin, iyi dokümante edilmiş olması, performanslı çalışması ve yaygın olması. Artık iş ilanlarında PHP programcısı yanında şu framework’de geliştirici arıyoruz tarzında ifadeler geçiyor. PHP programcısı mı alıyoruz, yoksa framwork bilen kişi mi?

PHP Framework İstilası” üzerine 3 yorumlar

  1. “PHP programcısı mı alıyoruz, yoksa framwork bilen kişi mi? ” önceki, sonraki ve diğer yazılımcılarla birlikte çalışabilecek, aynı platformu kullanan yazılımcılar arıyorlar.

  2. Programlama dilini geçtik, bir de framework değişkeni çıktı. Hayırlı olsun

  3. Tarayıcı farklarından bıkmışken, şimdi bu çeşitlilik beni tedirgin ediyor. Kimisi diyelim zend framework ve smarty’i kombine ediyor, veya başka bir template engine’ini. Aslında genel anlamda birkaç framework bilmek yeterli diye düşünüyorum. Sonuçta programcı yeniliklere açık olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.