Mental Model İle Uyuşmayan Arayüzler

Mental ModelMental model kısaca kullanıcının kafasındaki bir işin nasıl yapılacağı düşüncesidir. Mesela bif foruma girdiğinizde mesaj yazmak için üye olmanız gerektiğini bilirsiniz. Alışveriş sitesinde sepete eklemeyi, sonra adres bilgilerini verip ödemeyi yapmayı beklersiniz. Bunlar kullanıcının mental modelidir. Yani “bu nasıl çalışıyor?” sorusunun cevabıdır.

Kullanıcı arayüzü tasarlarken en çok dikkat edilmesi gereken şeydir. Burada grafik tasarımdan bahsetmiyorum. Bir işlevi tasarlarken kullanıcıların bunu nasıl algılayacaklarını da düşünmelisiniz.

Geçenlerde android telefonuma bir e-dergi indirdim. Adigo programı vardı döküman görüntüleyici, neyse açtım. Sola çektim, sola çektim ama hareket yok. Elimi rastgle salladım acaba dondu falan diye, bir baktım sayfa değişti. Sonra sayfa değiştirme için kolay algılanabilen şekilde yavaşça çektim ama olmadı, sayfa değişmedi. Meğerse ekranın sağına tıklayınca sayfa ileri, soluna tıklayınca geri gidiyormuş. Ama o an benim kafamdaki o değildi. iPad’den alıştığım şekilde yapmaya çalışıyordum.

En sonunda doğru yolu fark ettim. O da daha önceki bir programdan deneyimim sayesinde oldu. Burada yanlış olan ne? İlla benim bildiğim gibi mi yapsalardı? Tabi ki hayır. Ama program ilk kurulduktan sonra bana sayfa geçiş ipuçlarını gösterebilir. Kaydırdığımda da uyarı verebilir. En önemlisi kaydırma efektini de ekleyebilirdi. Online kataloglar falan da aynı çevirme efekti ile oluşturulur. iBooks keza sayfa çevirme efekti sunar.

Online AlışverişKullanıcı bu şekilde daha iyi kullanır diye diretirseniz yönteminiz mevcut alışkanlıklardan daha iyi ve öğrenilebilir olmalıdır. Öğrenebilir demek, öğretme ihtiyacı doğurmaz. Sezgisel yollarla, yani eski tecrübeleri ile sizin arayüzünüze adapte olabilir. Sonuçta koskoca ofis programını öğreniyor insanlar. Gerçek hayatta, özellikle rekabetin git gide arttığı bir durumda insanlar vakitlerini harcamazlar.  Kullanıcı işini bitirip siteden çıkmak ister, sizin arayüzünüzü öğrenmeyi değil.

Mental Model İle Uyuşmayan Arayüzler” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.