Site Tanıtımı : Sanatvari

Sanatvari, http://www.sanatvari.com/ adresinde yayın yapan, hediyelik eşya satışı yapan  bir e-ticaret sitesi. Web sitesi PlatinMarket firmasının elektronik ticaret yazılımı ile oluşturulmuş. Alexa siteyi sıralamada dünya genelinde ve Türkiye için henüz değerlendirmemiş. Buradan sitenin yeni açıldığı izlenimi veriyor.

Site hediyelik eşya ve benzeri ürünleri, tasarım ve sanat ögelerini göz önüne çıkartıyor. Diğer garip şeyler satan hediyelik eşya siteleri gibi değil. Gerçekten sevgilinize, eşinize dostunuza çok kibar hediyeler alabileceğiniz bir yer.

Sitenin arayüz kodlaması başarılı sayılır. Sadece biraz fazla CSS2 hatası var o kadar. Sitenin navigasyonu güzel. Her şey basit ve anlaşılır. Facebook login de unutulmamış, çok güzel. Üyelik formu da gayet anlaşılır ve kullanılabilir. Hiç sorun yaşamadım, tek sıkıntı telefonun zorunlu olması. Telefon zorunlu ama sabit telefon, Çünkü GSM numarasını bir alt kutucukta girmemizi istiyor. Bir çırpıda üye oluveriyorsunuz, email onayı da yok. Sadece bi bilgilendirma maili atıyor.

Sanatvari Hediyelik

Ürünleri “hemen al” fonksiyonunu kullanarak sepetteki ürünler haricinde veya beraber hızlıca sipariş verebiliyorsunuz. Yani bir e-ticaret sisteminde olması gereken her şey “beklenen” gibi. İnsanların kafasında bir mental model vardır. Bir kullanıcı herhangi bir e-ticaret sitesine girdiğinde üye olmayı, ürünleri görmeyi, kategorileri incelemeyi, sipariş vermeyi daha sonra da sipariş takibini bekler. Sistem bunu gayet başarılı bir şekilde yapıyor.

Üyeliğimden sonra bana 20.000 platin puan geldi. Bu gibi sadık müşteri işlevlerini yeni müşterilerden saklamak gerekir. “en iyi basitleştirme saklamaktır”. Yani sizin yine özel yöntemleriniz, müşteri sadakat uygulamalarınız olsun ama bunlar bir kullanıcıyı düşündürecek derecede göz önünde olmamalıdır.

Sonuç olarak dükkanı güzel bir mağaza, yani site olmuş durumda. Herhangi bir eksiğini göremedim. Bundan sonra daha fazla hit almak için çalışmaları gerekir. Özellikle indirimler, hediyeler gibi sosyal medyada kendinden bahsettirecek kampanyalar yapılabilir. Google Adword ile ciddi ziyaretçi sağlanabilir ama şirketin çok köklü olmadığını seziyorum. Bunun için maliyetler zaten aşikar. Ama Google Adsense gibi daha düşük bütçe ile daha fazla sayıda kullanıcıya ulaşacak reklam kanalları kullanılabilir.

Başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.