Fil : Php ve Teknoloji Dergisi

Fil : PHP ve Teknoloji DergisiFil : Php ve Teknoloji Dergisi PHP-TR.ORG tarafından çıkarılan özellikle PHP ve teknoloji hakkında içeriklerin yer aldığı bir dergi. Dergi adresi : http://fil.php-tr.com/ ve ek olarak bir android uygulaması bulunuyor. Onu da buradan yükleyebilirsiniz. Dergi PHP-TR.ORG grubu tarafından e-dergi olarak yayınlanıyor. Özellikle böyle niş bir konu üzerine dergi çıkması PHP’nin geldiği noktayı vurgular nitelikte.

Eylül 1. sayısı yayınlanan ilk sayı. Ben içeriği doyurucu bulamadım. Nedenlerim var tabi ki. 7. bölümde “PDO – PHP Data Objects” konusu işleniyor. Bu yeni başlayan biri için uygun bir konu değil. Bu dergi yeni başlayanlar için değil dersek kod örnekleri vermek saçma olur. Yeni başlayan biri kod görmek ister. Belli bir seviyeye gelmiş, programlama bilgisi olan biri için dergiden sadece kavramlar ve teknoloji karşılaştırmaları yeter.

MongoDB konusu da keza yeni başlayanlar için değil. Yeni başlayanlar önce RDB modelini bilmeli ve NoSQL veritabanları hakkında bilgisi olmalıdır. Bunları bilmeden PHP kod örnekleri vermek beyhude çaba olacaktır.

Ben PHP ile kodlama yapıyorum ama teknolojileri çok yakından takip ettiğim söylenemez. Zaten kendimi programcı değil yazılımcı olarak görüyorum. Bazıları kod yazmayı sever, bazıları da bu işi komple ele alıp pazarlama, iş süreçleri, kullanılabilirlik, kullanıcı deneyimi gibi konuları öğrenirler. Composer, Sphinx Search, Silex, Twig gibi teknolojilerin varlığından haberdar oldum. Bu bile beni tatmin etmeye yetti. Şunu söylemeden de duramayacağım; SEO konusundaki makalede SEO’nun arama sonuçlarında üst sıralarda çıkarma teknikleri gibi yorumlanması beni şaşırttı. Kısaca yine yazdığım şeye değineyim; SEO, yani arama motoru optimizasyonu web sitesinin arama motorları tarafından daha kolay dolaşabilen, günümüz trendlerine uygun kodlanmış bir web sitesi hazırlamaktır. Ayrıca sitedeki içeriği de arama motoru dosu olarak sunmak gerekir. Mesela önemli kelimeleri <strong> etiketine almak gibi. Bunlar belli teknikler değil, bir yaklaşımdır. Üst sıralarda çıkarmaya çalışmak demek biraz arama motorunu kandırma çalışmak anlamına geliyor. Siteniz ayakkabı kelimesinde ilk sayfada çıkmaya layık mı? Ayrıca Google Adwords denilen bir olay var.

Yeni başlayanları düşünmüyorsanız ya da bir algoritmayı açıklamıyorsanız kod örneklerinden çok işin mantıki, felsefi yönü ele alınmalıdır diye düşünüyorum. Her şeyden çok buna ihtiyacımız var.

Böyle bir derginin yayına başlaması çok güzel bir durum. Okuyuculardan gelen geri bildirim sonrası daha da iyileşecektir umarım. Başarılar dilerim.

Fil : Php ve Teknoloji Dergisi” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.