UFO Gören Masum Köylü : iMac

“UFO gören masum köylü” Cem Yılmaz’ın G.O.R.A. filminde canlandırdığı sahte UFO fotoğrafları çeken tiplemenin bir betimlemesiydi. Aşağıdaki gibi Cem Yılmaz köylü amcanın eline frizbi tarzında bir şey koyup, sahte UFO fotoğrafı çekip satacaktı. Bu gereksiz giriş geçenlerde arkadaşımın ilk defa gördüğü 27″ iMac bilgisayara verdiği tepkiden ortaya çıktı.

UFO gören masum köylü

Geçenlerde bir teknoloji mağazasına gittik ve ben 1-2 OEM parça aldım. Bu sırada dolaşırken 27″ iMac bütün asaleti ve çekiciliğiyle stantta duruyordu. Arkadaşın ilgisini çekti. “Ekran süper de, klavye işe yaramaz” dedi. Ben de klavyeyi övdüm biraz. Sonra arkadaş “ee bunun gerisi nerede?” diye sordu. Bu kadar dedim. “Sadece monitör bu kadar para eder mi?” diye sordu. Ben de “bunda kasa yok her şey monitörle birlikte” dedim. İnanamadı. O kasa gitmiş yerine bu kolay taşınabilir alet gelmişti.

Acaba bizim bin bir uğraş verip yazdığımız, masaüstü uygulama deneyimi ve fazlasını veren animasyonlu, interaktif arayüzler masum İnternet kullanıcıları tarafından nasıl algılanıyor?

Hayat her zaman karmaşık olmak zorunda değil. Televizyon kumandasının nasıl çalıştığını öğrenmek için 2-3 günmüzü her zaman harcayamıyoruz. Mesela annem 35. kanal 40. kanal gibi yüksek kanal numaralarından başa dönmek için televizyonu kapatıyor, sonra bire basıyor. Bunu tasarlayan kişi acaba kumandanın bu şekilde kullanılabileceğinden haberi var mıydı ya da hayal edebilmiş miydi?

iMaciMac gibi harika bir bilgisayar yapıyorsun ve ufak klavyen onu inceleyen kullanıcıyı ürününden soğutuyor. Küçük klavye zor yazmak demek çok büyük bir önyargıdır. Arkadaşım da öyle yaptı. Hayatı basit yaşamak zorundayız. Ben de balık alırken balıklarla ve lezzetleri, tazelikleri konusunda düşünmüyorum. Her alışveriş için bu kadar düşünürsem hayatım zorlaşır.

Eğer spor malzemeleri satan bir alışveriş sitesi işletiyorsak, amaç spor malzemelerini güzel bir şekilde listeleme, arama ve satış aşamalarını içermelidir. Basitleştirmenin en etkili yolu “gizlemek”tir. Yani siz siteye koyduğunuz tüm ek fonksiyonları ana amaç olan, spor malzemesi seçme ve alma adımlarına odaklanın. Bunu diğer gelişmiş fonksiyonlarınızdan yalıtın.

Kullanıcılar UFO görmüşe dönmesinler. Öyle arayüzler tasarlıyoruz ki bazen, bir makinenin kontrol kısmı gibi. Ve bunu basit tanıtım sitelerinde bile yapabiliyoruz. İnsanların hayatını kolaylaştırın ve onlara UFO göstermeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.