Yeni Topladığım Kasam ve Verdiği Mutluluk

Bundan yaklaşık 20 gün önce bilgisayarım arızalandı. Ben de tamir yerine yeni teknolojileri içeren bir kasa toplamaya karar verdim. Bilgisayar ile uğraşmayı sevenler bilir, defalarca teknoloji alışveriş sitelerindeki bilgisayar toplama işlemi  yapılır, kombinasyonlar denenir. Tabi bir bütçe vardır ve buna uygun olan en iyi konfigürasyonu sağlamaya çalışırız.

Son topladığım kasa, kasa dahil tüm parçalar değişti, DVD RW hariç. Aşağıda Windows’un donanımıma verdiği puanların görseli var;

Yeni Sistemim

Çok güzel bir tablo. Bilgisayarın bu kadar performanslı çalışmasına ihtiyacım olmasa da bu tablo beni mutlu ediyor. Ekran kartı olarak “Powercolor HD 7870 2GB 256 bit” aldım. Çok oyun oynayan biri değilim ama oynadığımda detay istiyorum. Sisteme AMD FX 8320 işlemci ve 2 x 4GB 1600 Mhz Kingston Hyperx RAM eşlik ediyor. Bu donanımları çalıştırmak içinse 600 watt PSU bulunanan Cooler Master kasam var.

Benim burada yaptığım alışveriş kesinlikle iktisattaki “tüketici” tanımına uymuyor. Normalde bu kadar performansa ihtiyaç olmadan bu kadar parayı niye verdim? İktisadi olarak insanlar en az maliyetle en çok değeri satın almak isterler. Ama bu “değer” sadece mantıklı işlemler ile ortaya çıkmaz. Bilgisayar tutkunu olarak benim gözümde bu sistemin değeri bu kadar, ihtiyacım olmasa da ödediğim bedel beni tatmin ediyor.

Sale-ShoppingYani insanların her zaman mantıklı olmaları beklenmez. Bir kravata 1.000 TL veren, aylık geliri 2.000 TL olan bir kişi olabilir. Ama o kravatın kişinin 15 günlük ücretini hak edecek olup olmadığı tartışılabilir. Ama kişinin o kravata ödemeye hazır olduğu bedel bu ise, kullanıcı o değeri, memnuniyeti almıştır ve ihtiyacını gidererek üzerindeki gerginliği atmıştır.

Evet ihtiyaçlar insanlarda gerginlik yaratır. Bunu gidermek isterler. Ama klasik “alo alo” diyen bir kullanıcı iPhone 5 alabilir. Kullanıcının üzerindeki gerginliğin tipini tahmin etmek zor. Belki kendisinden 5 kat daha az ücret alan bir tanıdığı iPhone kullanıyordu ve bu kişide bir gerginlik yarattı. Sonunda matematiksel olarak “mantıksız” olan bu tüketim gerçekleşir. Fakat burada kişi istediğini almıştır, gerginliği giderilmiştir.

İhtiyaçlar gerginlik yaratır ve bunları gidermek de bu gerginliği giderip keyfe dönüştürür. Mantıklı tüketici demek sadece matematiksel olarak daha az maliyetle daha fazla değeri satın alan kişi değildir. Mantıklı tüketici duygularıyla da hareket eder ve mantık dışına çıkabilecek harcamalar yapabilir.

(Nazar boncuğu dikkatinizi çekti mi?)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.