Tamam, Yeter, Satın Aldım Ben

Online AlışverişBundan 15 gün önce falan önce ekran kartlarını incelemeye başladım. Çeşitli OEM parça satan sitelere girip girip çıktım. Bütçem değişti, istediğim model değişti vesaire. 4 gün kadar önce ekran kartımı fiziksel bir mağazadan satın aldım. Buraya kadar her şey çok güzel.

Tabi Google Chrome’da oturum açık olduğu için tarama ve arama verilerim Google tarafından Google Adsense reklamlarında kullanılıyor. 4 gündür girdiğim her sitede ekran kartı reklamı. Evet ürünü alana kadar yardımcı olabiliyor, güzel de bir satış tekniği ama bir süreden sonra gidip “aldım abi yeter” denecek duruma getiriyor.

Bugün insanlar birbirleri ile bağlantı içindeler. Siteler arası iletişim var (twitter login, facebook login, google acount) ama gerçek hayatla ilgili kopuk bağlar var. Mesela benim ekran kartı aldığım hem firmanın, hem de bankanın veri tabanlarına işleniyor ama Google’ın bundan haberi yok. Nedenini bilmediğim bir şekilde bireysel ihtiyaç kredisi teklifi alıyorum ama aradığımda “sigortalı değilseniz kredi veremiyoruz” cevabını alıyorum. Bunu sormadan bankaya gitsem memur; “Son 3 aydır sigortalı değilsiniz, bu yüzden kredi veremiyoruz.” diye geri gönderiyor. Peki bana neden bu teklif geliyor? Şirketlerin kendi içlerinde bile bağlantı kopukluğu var.

Şunu hayal edin; süpermarkete gittiniz ve bir miktar gıda maddesi satın aldınız, ödemesini de market kartı ile yaptınız. Sistem hemen sizin buzdolabı profilinize erişti ve yeni siparişleri, miktarlarını ve son kullanma tarihlerini kaydetti. Siz işteyken evdeki malzemeler ile yapılabilecek yemeklere göz atıyorsunuz. Daha ötesi türlü yemeği yemek istiyorsunuz, sistem de evdeki malzemelere bakıyor, eksikleri marketten sipariş ediyor, siparişler kapınıza geliyor. Son kullanma tarihleri geçecek yiyecekleri görüyorsunuz. Mutfak harcamalarınızı kontrol altına alıp bütçenizi düzenleyebiliyorsunuz. Diyette olduğunuzu düşünün; bu akşam 300 kaloriden fazla almamanız gerekiyor. O zaman sistem size düşük kalorili yemeklerden öneriyor.

Burada anlattıklarım hayal değil. İnternet’e bağlı bir buzdolabı Uzay Yolu dizisinden çıkma bir ürün değil. Gayet düşük maliyete üretilebilir. Sorun bağlantı kopukluğunda. Mutfak verilerinden bahsettik. Ayrıca devlet bu istatistikleri kullanarak sağlık, tarım gibi alanlarda enformasyon sağlayabilir. Süpermarketlerin de alışveriş verilerini yollaması aman aman bir teknoloji gerektirmiyor.

Bir kere bir İnternet sitesine girdiğimde site benden habersiz. Ben teknoloji düşkünü biriyim. Bilişim, pazarlama, iş dünyası gibi konularla ilgilenirim. Ama artık kilo aldırıcı reklamı görmekten bıktım. Çünkü benim fazla kilolarım var. İnternet şuan büyük miktarda veri içeriyor. Bu verilerden de enformasyon elde edilebiliyor fakat İnternet insanı tanımıyor, kurumlar birbirini tanımıyor. Devlet bazı konular hariç komple olaydan kopuk. Sorun bağlantı eksikliği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.