Enformasyon Sistemleri ve Bilgisayar Uzmanları

Yönetim Bilişim SistemleriŞu sıralara YBS (Yönetim Bilişim Sistemleri) konusunda okumalar yapıyorum. İster yönetici olun, isterseniz bilgi teknolojisi uzmanı, kesinlikle okumanız gereken bir kitap veya almanız gereken ders.

Yönetim aslına bakılırsa karar almalardan oluşur. Karar almak için de enfermasyona(bilgiye) ihtiyaç vardır. Bilişim sistemleri veriyi (ham) nitelikli bilgiye dönüştürürler. Örneğin satışlara bakarak en fazla hangi spor ayakkabının satıldığını size sunar.

Bundan sonra bilgiyi alıp karar verme, iş süreçlerinde uygulanmasını sağlamak yöneticiye kalmış bir iştir. Bilgisayarlar karar veremezler. Ayakkabı üretmiyoruz, sadece bot üreteceğiz gibi kararlar alamazlar. Karar almada yardımcı sistemlerin genel adı da “İş Zekası” uygulamaları. İş zekası “yapay zeka” uygulamalarını da içinde barındıran uygulamalardır. Tabi yapay zeka konusunda tartışmalar devam etmektedir. Zekanın tam olarak ne olduğunu anlayamamışken yapay zeka üretmek biraz ütopik gözüküyor. Neyse biz konuya dönelim ama önce kitabı satın alabileceğiniz link vereyim;

http://www.idefix.com/kitap/yonetim-bilisim-sistemleri-ciltli-kenneth-c-laudon/tanim.asp?sid=G83A55EJGB0B7WPU162T

Enformasyon sistemleri sadece bir yönetici ya da sadece bir bilgisayar uzmanı tarafından gerçekleştirilebilecek bir konu değildir. Hatta iki kişinin katılması da yetmez. Komple işetmenin iş görüş, planlama, karar alma, üretim süreçleri değişir. Çalışanların piramidin en altından en üstüne kadar bu kültürü almaları gerekir.

Başlıktaki konuya dönelim. Az önce dediğim gibi enformasyon sistemleri kurulumundan uygulanmasına kadar işletmede, bir yöntem, kültür, iş yapış şekli değişimidir. Bu tip kompleks sistemleri bir bilgisayar uzmanının eline bırakmak tabi ki söz konusu olamaz.

Kitaptan alıntı;

“Enformasyon sistemleri bilgisayar uzmanlarına bırakılamayacak kadar önemlidir. Katılıyor musunuz?”

Kesinlikle “evet” dedim. Çünkü kendi sektörümde bunun kötü etkisini hep gördüm. Bir alışveriş sitesinin yapılandırılması, süreçlerin sırası gibi sitenin konumlandırılmasında pay sahibi alanlar grafik tasarımcının keyfine bırakılacak şeyler değildir. Grafik tasarımcı adı üzerinde belirli süreçleri, belirli adımları, kullanıcı deneyimi ve estetiği göz önünde bulundurarak yapan kişidir. Alışveriş adımları grafikçi öyle çizdi diye 5 adım olmak zorunda değildir. Zaten alışveriş adımlarının sırasını, sayısını grafik tasarımcıya bırakmak ahmaklıktır.

Bilgisayar uzmanları da yönetimden, iş süreçlerinden uzak olmamalıdır. Bunun planlama ve uygulama kısmında, donanım ihtiyaçlarını belirlemede büyük önemi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.