Ziyaretçilerim Neden Bumerang Şablonlarına Az Tıklıyor?

Hürriyet BumerangBumerang bildiğiniz gibi blogları bir araya getiren, onlara hem trafik, hem de para kazandıran bir platform. Bumerang şablonlarını sitenize dahil ederek hem tıklama başına 10 gösterim kazanırsınız, hem de blogunuzun içerği zenginleşmiş olur. Unutmayın; reklamlar bile kullanıcı deneyimini etkiler.

Benim her sayfamda 4 adet şablon var. Teknoloji haberleri, gündem haberleri, bumerang logosu ve görüntülü medya gösteren 4 şablonum var. Bunların gösterim oranı ve tıklama oranındaki uçurum çok fazla. Son bir haftalık verilerim;

Bumerang Şablonları

 

Gördüğünüz gibi %0,42 bir rakam. Bunun neden bu kadar düşük olduğu konusunda kafa yordum. Öncelikle ziyaretçilerim niş bir kesim değil. “Sigmund Freud” aratarak bloguma gelmiş 8 kişi var. Özellikle elemanonline.net’in yayınını durdurması ve bunu benim yazmam bana önemli trafik sağladı.

Şimdi burada madalyonun iki yüzü var. Kullanıcılarım en azından oradan oraya zıplayan acemi sörfçüler değil. Eğer öyle olsaydı şablonlara tıklarlardı. Demek ki bloguma gelen kitle en azından İnternet okur-yazar’ı insanlar. Teknoloji haberlerini okudukları siteler var ve benim teknoloji haberleri şablonuma pek ilgi göstermiyorlar. Bu beni daha mutlu eder, daha başarılı olduğumu düşünürüm. Çünkü bilinçli kullanıcılar sitemde daha çok, “kız msni” aratıp siteme gelen kullanıcı yok. Bu güzel bir şey. Nedenini açıklayayım;

Bu tip ziyaretçiler çöp ziyaretçidir. Burada “çöp” demem herhangi bir aşağılama ya da değersiz görme hissi içermiyor. Eğer ben bilgisayar kasası ararken kitap satan bir siteye gidersem orada “çöp” ziyaretçi olurum. Domates pazarda, altın kuyumcuda satılır. Aksi mümkün değildir. Bu tip ziyaretçiler ekstra trafik yaratır ve istatistikleri bozar. Geldiği sayfadan hemen çıkar ki bu bounce rate (hemen çıkma oranı)’i yükseltir. Sizin blogunuzdaki konu ile ilgilenmeyen ziyaretçiler fayda değil zarardır.

O yüzden bu durumu organik sürece bırakmak lazım. Varsın şablonlarım tıklanmasın. Önemli olan benim hedef kitleme ulaşmam. Tabi Bumerang şablonlarındaki gelişmeleri, yenilikleri takip etmek, tasarım değiştirerek şablonları daha görünür yapmak gibi işlemler de yapılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.