Temple Run ve Strateji Oyuncusu Farkı

temple-runTemple Run oyunu önce iPhone’larda daha sonra android işletim sistemini kasıp kavurmuştur. Hala daha zevkle oynanmaktadır. Temple Run ve Temple Run 2 50 milyon – 100 Milyon arasında indirilme rakamına ulaşmış durumda. Serinin diğer oyunları da var ama onlar daha çok belli bir proje ile birleştirilmiş oyunlar, ama mantık aynıdır.

Bir tapınaktan çıkışınızla oyun başlar, arkanızda dev bir yaratık vardır. Engellere çarparsanız canavar size yakınlaşır, ikinci hatada sizi yakalar. Bunun dışında koştuğunuz yolları da düzgün olarak geçmelisiniz. Sağa – sola dönmeli, bazen kaymalı, bazen zıplamalısınızdır. Oyun hayatında oyun oynamamış birine oynatıldığında dahi 5 dakikalık bir acemilik çekecektir, fazlasını değil. Aşağıda örnek oynanış videosu var.

Yani bakkaldan çikolata almak gibi. Gidin alın, yiyin. Strateji oyunlarında (rise of nations, warcraft, age of empires, red alert, starcraft gibi) durum çok farklıdır. Bir kişinin oyunun sistemini çözmesi fazla zaman alır, hele ki başka bir strateji oyunu oynamamışsa.

Ben Age of Empires’de 5 köylü yapmıştım. Kaynaklardan da 6 tane mağara adamı askerim vardı. 20 dakika sonra arkadaş Mahşerin Atlıları gibi geldi. Böyle kanatlı falan atlar. Benim 6 adamı göremedim bile, yani darmadağın etti beni. İlk sorunum köylü sayısıydı. Kaynak yoksa üretim de yoktur. Kaynaklar taş, odun, altın, yemek idi. Bunları dengeli bir biçimde toplamak gerekiyor. Yani sadece odun toplayayım ben diyemiyorsunuz. Nasıl olsa markette ticaret yaparım diyebilirsiniz. Ama gerçek ekonomilerde olduğu gibi siz markete odun sattıkça aldığınız fiyat düşer. Arz-talep konusu. Aşağıda da Age of Empires 2 oyununa ait görüntüler var.

Yani strateji oyunlarını tam anlamıyla öğrenmek için hatırı sayılır bir zaman geçmesi gerekirken Temple Run gibi kolay oynanabilir, kolay ulaşılabilir oyunlar çok daha fazla oyuncuyu kendine çekiyor. Zaten oyun oynamayan bir kitleye de mobil oyunlar “oyuncu” sıfatını verdi.

Sokakta 10 kişi çevirseniz artık en az 5 i Temple Run oynamıştır. Age of Empires ise daha hardcore oyuncuların oyunudur. Ve yayınlanmasından bu yana (Age of Empires II : The Age of Kings – 30 Eylül 1999) 14 sene geçmesine rağmen hala oynanıyordur. Çünkü bu tür oyunlarda kişiler kendilerini daha iyi ifade ederler. Birçok değişkeni kontrol etmeli, karşıdaki oyuncunun da stratejilerine göre kendi stratejisini düzenlemelidir. Hangi,  kaynağın eksik olduğu, hangi kaynağın lazım olacağı önemlidir. Karşıdaki oyuncunun askeri birlikleri, şehir savunması gibi bir sürü seçenek vardır. Buna teknolojik geliştirmeler de eklenince çok fazla seçenek olan bir oyun ortaya çıkıyor.

Bu iki oyunun oyuncuları arasında fark vardır. Aoe oynayanlar Temple Run oynayabilirler ama her Temple Run oynayan Aoe oynayamaz. Çünkü buna yeterli bilgisi, sabrı, isteği yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.