Site İnceleme : TK Özel Dedektiflik ve Araştırma

Bu siteyi inceleme sebebim hem sektörün İnternet’de yeni yeni büyüyor olması, bir de şirket sahiplerinin site eleştirimden memnun olacaklarını söylemeleri, bir de bu konuda bir site inceleyerek sektör hakkında bilgi sahibi olmak istemem.

http://arastirma.com.tr/hakkimizda adresindeki hakkımızda bölümünden şirket ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Ben yine de özetleyeyim; 2006 yılında faaliyete başladıklarında özel dedektiflik sisteminde büyük kanun boşlukları yüzünden sorunlar yaşamışlar. Şimdi de kanunların pek yeterli olmadığı söyleniyor.

Öncelikle ben de özel dedektiflik konusunda önyargılıydım. Yani sonuçta birilerinin başkasının isteği ile takip edilmesi fikri hoşuma gitmiyordu ve kanun dışı olduğunu düşünüyordum. Bugün telefondaki sesi kaydedip mahkemeye sunmak, yanında bir de ses kaydının habersizce yapılmasının suçunu size yüklüyor, eğer yanlış bilmiyorsam. TK Özel Dedektiflik ve Araştırma ekibinden bu ve benzeri yanlışlarımı ve eklenmesi gerekenleri yazıya yorum olarak eklemelerini rica edeceğim. Böylece hem yanlış anlaşılmaları hem de bilmemiz gerekenleri öğrenelim.

Mesela verilen hizmetlerde reşit olmayan kişiler ve arkadaşlarının takibini görüm. Bu benim kafamdaki standart aldatan koca yakalayan dedektif imajını biraz yerinden oynattı. Ondan sonra özgeçmiş araştırması da çok yararlı bir hizmet olarak dikkatimi çekti.

Yani burada kanun dışı hiçbir şey yok, aksine kanunların uygulanmasını destekleyici önlemler var. Çocuğunuzun kimlerle gezdiğini takip ettirebilir, madde kullanıyor mu, sigara/alkol içiyor mu diye araştırma başlatabilirsiniz.

Benim işin çalışma sistemi ile ilgili söyleyebileceklerim bunlar. Eklemeler olursa ekipten arkadaşlar yorum aracılığı ile ekleme yapabilirler. Ben şimdi asıl konum olan İnternet sitesinin incelemesine geçeceğim.

Web Sitesi

Öncelikle genel olarak baktığımda gayet derli toplu bir sayfa. Oldukça geniş içeriğe sahip olmasına rağmen bilgi mimarisi (information architecture) gayet başarılı. Bulmak isteğiniz içerik tahmin ettiğiniz yerde oluyor. Zaten bilgi mimarisi araştırmalarının ana konusu budur. Bilgiye kolay ulaşım.

tk_ozel_dedektiflik

Site grafik tasarımı kesinlikle “sıradan” değil. Kendine özgü kontrolleri var. Günümüz tasarım trendlerine uygun, sade olmamasına rağmen karmaşa olmayan bir tasarımı var. Sağ fare tıklaması yasaklanmış. Bunu çok gereksiz buldum keza bu çok kolay aşılabilecek bir şey. Hiç bilgisi olmayan biri dahi “print screen” ile görselleri alabilir. Şimdi ben sağ tık yasağını atlatıp site kodlarına geçiyorum. Site arayüz kodlamasında gördüğüm hatalar veya başarılı uygulamalar;

  • İçerik/kod oranı oldukça açılmış. Arayüz kodlarının %13’ü içerik %87’si ise kod. Bu oran ın %25 ila %70 arasında olması öneriliyor. Bu kadar fazla kod hem sitenin açılış hızını etkiler,hem tarayıcının sayfayı render etme süresini. Arama motorları da genel kanı olarak kod yerine içerik isterler. Kodlar insanlar için değildir.
  • Sitenin meta ve description alanları abartılmamış. Olması gerektiği gibi site içeriğinden ipuçları vermiş.
  • Sayfa başlığı title etiketindeki metin şu “Dedektif | Özel Dedektiflik ve Araştırma” gayet makul bir metin. Ardarda yazılmış keywordler ile dolu değil. Tebrik ediyorum.
  • Site içerisinde CSS ve Javascript kodları var. Bu kodların ayrı dosyalarda durması gerekirdi. Sayfanın boyutunu artırıyor.
  • XHTML validation sonrası 21 tane kodlama hatası gördüm. Bu oran bu gibi sitelerde normaldir. Üçüncü parti uygulama ve eklentiler bu tip hatalar getiriyor. Yani site kodlanırken W3C kurallarına uygun yazılmış.

Sayfalar altına sosyal paylaşım butonları konmuş bu güzel bir hareket. Ama ben yazılara yorum da eklemeyi tercih ederdim. Artık her İnternet sitesi az veya çok komünite yaratabilecek uygulamalar yapmalı. Çünkü siz ne kadar sıkça sorulan sorular bölümü koysanız da kullanıcıların çok farklı soruları olacaktır. Kullanıcıya söz hakkı vermek her zaman iyidir.

İletişim bölümü de gayet başarılı. Size harita ve yol tarifi fonksiyonları sunuyor. Ayrıca iletişim bilgilerini buradan görebilir, iletişim formunu doldurarak site yöneticilerine mesaj yazabilirsiniz. Yanıtsız bırakmadıklarına bizzat şahidim 🙂

Yani sonuçta başarılı, özgün bir girişime ait gayet başarılı bir İnternet sitesi. Bir kere yaptık 10 sene götürür tarzında bir düşünceleri umarım ki yoktur. Sürekli gelişen bir platformda çok yanlış bir düşünce.

Başarılarının devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.