Ani Satın Alma Dürtüsü


Ani satın alma dürtüsü zannedersem çoğu kişide var. Bu nedenle süpermarketler bunu güdüden sıklıkla faydalanırlar. Mesela ödeme yapmak için kasada beklerken hemen kasa önündeki raflar görülür. Sakız, çikolata, çocuklar için şeker gibi genel tüketim malları olur genellikle. Tıraş bıçağı, pil gibi o amaçla gidilmeyen ama hazır gelmişken alınması gereken şeyler vardır.

Müşteriler ani satın alma dürtüsü ile hiç düşünmedikleri harcamalarla süpermarket dışına çıkabilmektedir. Bu pazarlama araştırmacıların tüketici psikolojisi üzerine bir tespitidir ve araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ben kendimi kulaklık aldıktan sonra kasada ekran temizleyici seti alırken buldum mesela. Ya da kitap almışken 1 tane de snickers aldığım oluyor.

Carrefour-supermarket-checkout

Hiç kimse tıraş bıçağı almak için süpermarkete gitmez. Parkıydı, kasa sırasıydı vs.. Bir sürü angarya zaman geçirilir. Ama birkaç kalem alışveriş için süpermarkete gelen kişi kasanın yanındaki raflarda duran tıraş bıçağını da satın alır. Gelmişken alayım tarzında bir satın almadır bu. Burada süpermarket sizin bakkala bırakacağınız değeri kendi almaktadır. Üstelik illegal bir şey yapmadan.

Peki e-ticaret sitelerinde durum nedir? En basiti hepsiburada.com’dan bir ürün satın almak istesem öncelikle üye olmam gerekir. Sonrasında giriş yapıp adres bilgilerimi girerim. Kargo firması seçerim, kredi kartı bilgilerini girerim ya da havale ile ödemeyi seçip sipariş kodunu alırım ve bu konu havale açıklamasına yazarım, havalenin onaylanmasını beklerim. Sonra kargo takip numarası gelir ve o tarihlerde evde birilerinin olması gerekir. İş yerine yollatsam ama o gün de kimse ofiste olmasa (bizim ofiste olabiliyor, 2 kişiyiz). Özellikle kargo teslimi sıkıntı. İnsan satın alım yaparken bu kadar süre harcarsa daha makul alışveriş yapacaktır. Başta sepete eklediği kapasitif ekran kalemi, sipariş sonunda ona gereksiz gelebilir ve siparişe onu dahil etmez.

Buradaki uygulama müşteriyi kazıklamak/yanıltmak olarak anlaşılmasın. Yasa dışı bir şey yok. Yoksa kasadaki görevli “5dk dinlenip düşünün efendim, gereksiz olan varsa ödemesini yapmazsınız” mı deseydi? Ben iskender yemeğe gittiğimde 1,5 porsiyon söylediğimde kimse bana “emin misiniz?” demiyor.

E-ticaret sitelerinde üyelik zorunlu olmayabilir. En azından bunu yapabiliriz. Ama adres bilgisi ve ödeme yapması için bazı bilgiler girmek durumunda. Google Wallet’ın yaygınlaştığını düşünün. Kargo bilgileriniz ve ödeme bilgileriniz Google Cüzdan’da saklı. Siz sadece “satın al” diyorsunuz ve bir “emin misiniz?” uyarısından sonra ürün paketlenmeyi beklemek üzere işleme giriyor. Ne güzel hayat değil mi? Bu şekilde tüketicinin ani tüketim ihtiyacını – fırsatını da yakalamış olabiliriz.

Burada bir çözüm sunmadım Google Wallet dışında ama bazı soruları sormamızı sağlamak istedim. Soru yaratmayan cevap bizden değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.