İnternet Alışverişlerinde Güven

good_and_evil_xlargeArtık bankaların uygulamaları ve kullanıcıların bilinçlenmesiyle elektronik ortamda yapılan alışverişler gayet güvenli. 3d secure gibi uygulamalar da bunu taçlandırıyor. Asıl önemli konu 2. el ve takas konularında. Yani şahıstan şahısa satış. Bunu Sahibinden GET(Güvenli e-Ticaret) ile güvenli hale getirmeye çalışıyor, gittigidiyor ise sıfır risk uygulaması ile.

Bu tip alışverişler şöyle işliyor. Ben ilgili ürünün bedelini kredi kartı veya havale ile aracı bir kuruma ödüyorum. Ödemem alınıyor ama şahsa verilmiyor ve askıda bekletiliyor. Bundan sonra satıcıya ilgili ürünü kullanıcıya göndermesi isteniyor. Şahıs ürünü gönderiyor, alıcı ise ürünü alıp vaat edilen özellikleri kontrol ediyor, bozuk/ayıplı bir durum yoksa ödemeyi onaylıyor ve para satıcıya gidiyor.

Bu da büyük oranda sağlıklı çalışıyor. 5-6 defa alıcı veya satıcı olarak bu sistemleri kullandım ve herhangi bir sorun yaşadığımı hatırlamıyorum. Bir de online hizmetler var. Mesela bir web sitesini satıyorum diyelim. Domaini transfer etsem, adam parayı ödemese. Veya para ödense, ben de domaini transferine engel olsam? Tabi bu adli mercilere yansıdığında ilgili kayıtlara bakıp suçlu taraf bulunur ama ticareti yapılan meblağlar ufaksa avukatıydı, davasıydı astarı yüzünü geçebiliyor.

Geçen bir web sitesinin satışını gerçekleştirdim. Alıcı taraf normal bir alıcıydı. Cahil ya da bilgisiz değildi. Site dini içerikli olduğundan mı bilemiyorum (kendisine soracağım) bana hemen parayı transfer etti. Ben de istediği şekilde siteyi kendisine teslim edeceğim. Benim hosting hizmetimde duruyor. Ben bu kişiyi engelleyebilirdim. Ama ne denmiş;

Herkesin polisi kendi vicdanıdır ancak polis, vicdanı olmayanların karşısındadır.

Bu güvene nail olmak beni mutlu etti. Ama aynı zamanda şaşırttı. Çünkü İnternet çok çeşitli dolandırıcılığa şahit oldu. Hesaplar boşaltıldı. Bilmem kontör yüklendi. Düşük ücretli ürün satıp western union ile tahsilat yapan ve ortadan kaybolanlar çıktı.

Her zaman şunu söylerim; eğer herkesi kötü niyetli kabul ederseniz İnternet’de iş yapamazsınız. Aynı şekilde herkesi iyi niyetli kabul ederseniz birçok kötü durumla karşılaşmanız olası. Bu yüzden her İnternet kullanıcısı kendini korumalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.