SEO : Kısa Yoldan Köşeyi Dönmek

27Birçok yeni girişim bunun hayali ile yanıp kavruluyor. Bir anda büyüyelim, para kazanalım, arabalar alalım, patron/ağa olalım diyorlar. Ve sürekli şikayet; “piyasada para yok, dönmüyor be abi”.

Diyelim medikal ürünleri satan bir dükkan açtınız satışların artmasını beklersiniz. Ama her arz talebini yaratır yanılgısı ile başarısız olabilirsiniz. Biraz da şans olacak değil mi? Şans? Şans nedir? Benim tanımıma göre olasılıkların lehinize gelişmesidir. Milli piyango şanstır, kazı kazan şarttır. Kolay yoldan para getiren şeyler hep şans eseri oluşur. Çok hızlı büyüyen bir şirket çok iyi yönetiliyor olmalıdır. Diğer olasılık ise şanstır.

Medikal ürün dükkanınız pek iş yapmıyor ve İnternet’de mağaza açmayı düşünüyorsunuz. Ucuza kapatıp senelik 1.000 TL ödediğiniz bir elektronik ticaret sitesi açıyorsunuz. Buna da şans beklentisi ile giriyorsunuz. Medikal örneğini bizzat yaşadım. Adam aylık 300 TL gibi bir ücretle ürünlerinin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını istiyor.

Bu nasıl bir beklentidir? Hangi iş kolunda bu kadar yatırımla böylesine büyük bir atılım yaşanıyor merak ettim doğrusu, çünkü ben de SEO çalışması yapabilen biri olarak herhangi bir iş koluna dalabilirim.

Nasıl sahibinden.com’a girdiğinizde 260 TL’ye iPhone 5 olması saçma ise, aynı şekilde 300 TL ücretle birinci sayfa garanti etmek de o kadar saçmadır.

Ama yetişmemiz böyle. Ben kesinlikle buna bağlıyorum. Kahvede hiçbir niteliği olmayan adamlar “nasıl parayı buluruz” tarzında konuşuyorlar. Verecek bir şeyin varsa o da el emeğin. Zengin olmak istemek için bir değer yaratmak gerektiği düşüncesindeyim. Ama şansa alışmışız. Milli piyango, süper loto, on numara, iddaa. Okulda terslerde boş bırakmak yerine sallama şık seçmek. Babadan miras kalması, alışveriş sonrası kuponları biriktirip araba çıkmasını beklemek vs..

Şansa çok inanmışız. Bazı şeylerin şansla geldiğine inanıyoruz. Mesela para. Hayır şans ile değil. Birinin işleri güzel gidince “Allah, yürü ya kulum demiş” deriz. Ama adam bir sermaye yaratmış, risk almış, çalışmıştır. Daha sonra işleri genişletmiştir. Tabi burada şans faktörü de vardır. Ama şans burada bir yan faktördür. Planlama, eğitim, çalışkanlık başarıyı getirir mesela. Ama kumar oynarsanız o ayrı. Şans size en çok orada lazımdır.

Kısa yoldan kimse kimseye para vermiyor. Eğer bunu bir şekilde başarmışsanız ya illegal ya da etik olmayan yöntemlerle yapmışsınızdır. Ama bir cafe açıp, bunu 2,3 derken 10’a çıkaran biri için şans faktörü daha az etkisizdir. Her açılan cafe de mi şans? On kere parayı atın ve 10 kere yazı gelsin. Olası mı? En azından düşük. Demek ki şans yarımcı bir faktördür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.