Düz Mantık Her Zaman İşe Yaramaz

mantikHayatta bazı unsurlar üzerinde çok düşünülmeyecek kadar basittir. Üşüyünce sobayı yakarız, sıcak olunca klimayı açarız. Önyargılarımız da bu yüzden yoğundur. Beyin sorunları  kısa yoldan çözmeye  eğilimlidir.

Ama her zaman bu düz mantık işe yaramayabiliyor. Mesela eskiden köylerde doktor olmadığı için birçok hastalığa alternatif (o zaman aktif) tıp uygulanıyordu. En çarpıcı örnek ishal. Anneleri çocuklara sık sık sulu tuvalete çıktıkları için su vermezlermiş. E bakınca mantıklı. Sulu yapıyorsa çok su içmiştir. Ama tahmin ettiğiniz gibi ishalin ilk tedavi önerisi bol ve temiz su içmektir.


Copy - PasteBir de teknolojiden örnek verelim. Microsoft Office programında bir sürü araç çubuğu ve bir sürü ikon vardır. Hepsi belli işler için konulmuştur. Ama Office geliştiricileri bu buton fazlalığının çığırından çıktığını düşünüp sadeleştirme yöntemine gitmişler. Programcıların olduğu bir ortamda programcı, yani bilgisayarı en üst düzeyde kullanan insanlar vardır. İlk önce Paste (Yapıştır) butonuna gerek olmadığını düşünmüşler. Ekipteki herkes Ctrl + c ve Ctrl + v kısayolları ile kopyala-yapıştır yapıyormuş. Gerçekten de şuan da böyledir. Nihayetinde paste butonunu kaldırmayı kararlaştırmışlar. Ondan sonra kullanım istatistiklerine bakmışlar ve şaşkınlık verircesine “paste” butonu sık kullanılan butonlar arasındaymış. Burada kaçırılan şey şu; on milyonlarca insan bu programı kullanıyor. Her dilden, her ırktan, kültürden insan. Yani bir arayüz tasarımcısı kendinin rahatça kullanacağı bir şey yapmamalıdır. Çünkü arayüz onu kullanacak kişiler için tasarlanır.

Bu yazıyı yazma sebebim de biraz komik. Galaxy s4’üm (her yazıda bunu belirtmek zorunda mıyım?) ışık fazla olduğu ortamlarda ekran parlaklığını en üst düzeye çıkarıyor. Gece açtığımda ise düşük parlaklığa ayarlıyor. Bunu üzerindeki ışık algılayıcısı ile hesaplayarak yapıyor.

Ben telefon kullanmayan biri olsaydım büyük ihtimalle ışık azken parlaklığı artırır, çokken azaltırdım. Düz mantık. Gece ışığa ihtiyaç olur değil mi? Tabi ki değil. Gece ortamdaki ışık az olduğundan parlaklık en düşük düzeyde de olsa ekran görünebilir. Ama dışarıda güneş tepedeyken parlaklığı kısarsak hiçbir şey göremeyiz ekranda. Daha parlak olmalı ki yansıma yerine ekranı görebilelim.

Sonuç olarak akılda bulundurmakta fayda var. İnsanlar aynı şeyi aynı şekillerde kullanmayabilirler. Önemsiz dediğiniz özellikleri çok sık kullanabilirler. Çok okunacağına inandığınız bir haberi az okuyabilirler. Basit özet bir haber yorum dolar. Bunları tahmin etmek zor, düz mantıkla yaklaşmak da çok yanlıştır.

Düz Mantık Her Zaman İşe Yaramaz” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.