Telefonlar, Arka Plan Resimleri ve Etkileri

Renklerin insanlar üzerinde bazı etkiler bıraktıklarını biliyorum. Tabi bazı genellemeler yapılabilir ama bir rengin herkeste aynı algıyı yaratması pek akla yatkın gelmiyor. Mesela şöyle örnekler mevcut; deneklere çeşitli modellerde ve renklerde arabalar gösteriyorlar. Bazı deneklere bir model mavi, bazı deneklere kırmızı olarak gösteriliyor ve hangisinin daha hızlı gidebileceği soruluyor. Cevaplar toplandığında “kırmızı” renkli arabaların daha hızlı gittiği sonucu çıkıyor.

Peki kırmızı herkeste aynı etkiyi gösterir mi? Şoförler için kırmızı can sıkıcıdır. “Dur”, “dikkat” gibi anlamlara gelir. Kırmızı ışıkta beklemeyi şoförler pek istemezler diye düşünüyorum. Peki köyde yetişmiş bir çocuk kırmızı kır çiçekleri ile büyüdükten sonra kırmızı rengine olumlu bir hava takınması olası.

Sadede gelelim; aynı renkler gibi fotoğraflar ve tasarım da insanlarda farklı hisler uyandırabiliyor. Şimdi aşağıda örnek vereceğim telefonların sadece 1 tanesine sahibim. Diğerlerini de sadece elime almışlığım vardır. Ama hiç yakından görmeden algıladıklarımı söyleyeceğim.

Samsung  Galaxy s3
Samsung Galaxy S3Samsung’un s2 başarısından sonra çıtayı biraz daha yükselten ve iphone’a ciddi alternatif olmayı başaran modeli. Gerek donanım, gerek yazılım yönünden gelişmeler içeriyordu. Ama ben bu ekran görüntüsü ile telefonu tanıdığım için çok renksiz, plastik ve çıt kırıldım bir kasa bekliyordum. Plastik ve çıt kırıldım olması algılarım doğru çıktı keza Samsung’un en eleştirilen yönlerinden biri de malzeme kalitesi.

 

Samsung Galaxy s4

s4Akıllı telefon pazarının en hızlı satılan telefonu ve şimdilik Samsung’un amiral gemisi konumunda. Alışveriş sitelerinde fotoğrafına rastladığımda o renkli balonları görmek bana canlı renkler ve zengin multimedya özelliklerinin olacağı algısı bıraktı. Gerçekten de şuan kullanıyorum ve beklediğimden fazlasını verdi diyebilirim. Malzeme kalitesi yine düşük ama s3’den iyi gibi duruyor. Tabi bu canlı renkler aynı zamanda telefonun işlem performansı açısından iyi etki bıraktı.

 

Samsung Galaxy Note 2

Samsung Galaxy Note 2Bilindiği üzere Note serisi phablet olarak tanımlanan bir gruba giriyor. Ama o ekrandaki soluk mavi yine az eğlenceli, gereksiz büyük bir telefon izlenimi yarattı. Sanki sadece o rengi gösteriyor sanki. Bunun bilincinde olmak farklı, satın alırken kriter olması farklı şeyler. Aslında sonradan incelediğimde iş dünyası için, öğrenciler için çok güzel bir model. Uzun pil ömrü ve s pen ise taçlandırıyor. Ama note 2 videoları izlemeseydim bu algım muhtemelen değişmezdi.

 

iPhone 5

Apple iPhone 5iPhone modellerinde donanım ön plana çıkmıyor. Mesela “iphone 4s, iphone 4’den 2 kat hızlı” demekle yetiniyorlar. Çünkü Apple donanım değil, deneyim satıyor. Sen al kullan cihazımı, sorun yaşamadıktan sonra donanımı dert etme diyor. iPhone herkeste var malumunuz. Bu nedenle tam dışarıdan bakan biri olarak bakmadım görseline. Ama görseli bana donanımın geliştirildiğini, boyutunun değiştiğini, daha zarif durduğu algısı yarattı. Geri kalan iphone bildiğimiz iphone idi. Farklı ne olabilirdi ki?

 

HTC ONE

HTC OneHTC ONE büyük canlı ekranı ve alüminyum kasası ile cezbedici geldi. Zaten malzeme kalitesi konusunda HTC bir numara bence. Ama aynı şeyi satış sonrası destek için söyleyemeyeceğim. 11 aylık One S’e güncelleme gelmeyeceğini duyduğumdan 2 gün sonra satıp Galaxy s4’e döndüm. Artık HTC telefonlar bana çekici gelmiyorlar, kötü bir deneyim yaşadım. Çünkü android kullanıcıları daha çok telefonu karıştırmayı, özelleştirmeyi ve değişikliği sever. Arkadaşımın Samsung Galaxy Nexus modeli çıkalı 2-3 sene olmuşken android 4.3 alıyorsa ben de bu imkanın sunulmasını isterim. Verdiğim ücret de bu isteğimi meşru kılıyor diye düşünüyorum.

Ekranda ne olduğu, renkler, tasarım vs. İnsanlarda farklı etkiler bırakabiliyor. s4 de balonlu çocuk yerine Windows Phone gibi flat bir görünüm olsa s4 tercih etmezdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.