Seo Hocası ve Yanlış Anlaşılmalar

SEO ile ilgilenenler bilirler. http://seohocasi.com sitesi vardır. SEO ile ilgili içerik ve SEO satarlar evet SEO satarlar.

http://www.seohocasi.com/seo-fiyatlari/

SEO fiyatları verilmiş linkte. Neyse o konulara hiç değinmeyeceğim. Ücretsiz SEO analizi bölümünden ben de sitemi analiz ettirdim. Bana hata ve doğrularımı gösterdi. Aslında bana bir makale konusu yarattı desek daha doğru olur.

En absürt olanını söyleyeyim, diğerlerini siz incelersiniz. Aşağıda sitemdeki bir SEO hatası görünüyor;

Tablo Hatası

Ne demek bu şimdi? Table etiketi kötü çocuk mu oldu şimdi? Senelerce sayfa inşasında standart dışı kullandınız, şimdi de table etiketini SEO için olumsuz görüyorsunuz.

Hayır arkadaşım table etiketi diğer etiketler gibidir. Yalnız bir şartla; tablo biçimindeki verileri sunmak için. Eğer site inşasında kullanıyorsanız yukarıdaki uyarı doğru olabilir. Gerçi Google doğal olarak sizin tablo etiketini ne amaçla kullandığınızı anlamakla vakit kaybetmez. Ama siteniz standartların dışında, çok daha fazla kod içeren, değiştirilmesi zor bir yapıya bürünür.

Bir de h(x) etiketi ile ilgili yorum yapılmış o yorum da burada;

heading_error

 

İlk madde doğru sayfada bir adet h1 tagı olmalıdır. Sayfanın ana içeriğini belirtir bu tag. Eğer farklı içerikler de varsa h2, h3, h4… diye gidersiniz. Ama maksimum 4 adet h2, 4 adet de h3 etiketi olmalıdır bilgisi yanlış. Bu sayılar içeriğe göre değişir. Ne yani sayfanızda 5 adet makale başlığı varsa 5. başlığa başka etiket mi kullanacaksınız. Bu etiketler önem sırasına göre ters orantılı numaralandırılmıştır. h1 en önemli h2, h3, h4 sırayla görece daha az önemli olan içerikleri işaretler. Bu tamamen site içeriğine bağlıdır.

Google bot için site yapmıyoruz değil mi!!

Seo Hocası ve Yanlış Anlaşılmalar” üzerine 32 yorumlar

 1. Yorum için teşekkürler,
  Bu tip kurallar siteyi arama motoruna yönelik tasarlayanların ortaya çıkardığı kurallardır. Bazının aslı olabilir ama yemek tarifi gibi 2 h3 5 h4 gibi limitler olmaz. Ama h1 tagı bir tane olması mantıklıdır.

 2. table etiketi yüzünden bütün projem çöp oldu. böyle başlayan tablo yapıları artık çöp olmuş. desenize adam gibi site yapamayağız istediğimiz gibi. gerçekten çok kötü olmuş.

 3. teşekkürler makale için. ben şahsen bu türk firmalara para vermek yerine kendi seomu kendim yapıyor ve maximum verim alıyorum 🙂

 4. Valla bu h olayını bende daha tam kavrayamadım, benim mantığıma göre tam başlık ve alt başlık olması gerekir.Yani tümevarım olayı. H1,h2,h3 küçüldükçe üst başlık alt başlığı kapsamalı, ama biz anasayfa da yazı listelerken hepsi farklı konularda bu yüzden hepsinin h1 olması gerekir benim mantığıma göre. Ancak içerik sayfasındaysak o zaman h1,h2,h3 olarak ayrılabilir. Bunu etraflıca araştırmak lazım. Mesela vikipedia gibi siteler bunları nasıl halletmiş inceleyip onların yaptığı gibi yapmak en doğrusu. Böyle bizim gibi karavana atış çok doğru değil bence, teşekkürler yazı için.

  1. h1 aslında mantıken ana başlık olması gerekir. Ama nasıl bir kitapta bölüm başında bir ana başlık oluyor, aynısı bir sayfa için de geçerli olabilir. Ama bununla ilgili bir şey okudum html5 öğrenirken; her section’ın ayrı kapsamı olacak ve hepsinin kendi hiyerarşisi olacak. mesela o zaman her section kendi h1 tagını içerebilir diyordu. Ama burada ana konu şu; tüm başlıklar h1 olmaz. Bir hiyerarşi olmalı bence.

   Ben de yorumunuz için teşekkür ederim.

 5. Seo analiz kısmı işe yarayacak bilgiler veriyor ancak yazıda da belirttiğiniz üzere bazıları yetersiz (ve hatta hatalı) olmuş. Sitenin seo analiz kısmı biraz hızlı yapılıp geçilmiş gibi sanki.

  1. Bakın ben table etiketi ile site yapın demiyorum. Web sitesinin yerleşimi ve tasarımı div tagları ile olur. Ama, table etiketi bu amaç için koyulmamıştır. Tablo şeklinde bir veriniz olduğunu varsayın. O bölümü li etiketi ile mi yapacaksınız? Tablo biçiminde veriler table etiketi ile gösterilir. Hatta thead tbody gibi taglarla da anlamlandırılmış olur. O eski tasarım, table ile biçimlendirilmiş siteler yanlış. Ama tablo biçindeki veri, tablo ile gösterilir, ama sitenin yapısı yine div-lerden meydana gelir.

 6. Ben de table olayına katılıyorum. Table tablo veriler için uygundur. Ama site mimarisi için kullanılmaz. Şimdi html5 ile div kullanmak bile önerilmiyor. Section, article, figure, aside, nav, herader, footer gibi eetiketler var.

  1. Evet haklısınız. Ben de HTML5 üzerinde çalışıyorum. Aslına bakarsanız bizim table kullanmayıp divleri kullanarak yaptığımız siteler de semantik değildi. Ha tablo, ha div. HTML5 felsefesine girince ikisi de aynı geliyor bana. Eskiden div div diye bağırırdım. Ama yeni yapısal elementler ile çok daha anlamlı kodlamalar yapabiliyoruz.

 7. Bence Seo hocasını karalamak amaçlı yazılmış bir makale. Çünkü site içi seo yapısında tablo oluşturmak için bile div yapıdını kullanabiliriz. Kaldı ki seo hocası çıkana kadar kimse bu gibi analizleri yapamıyordu ve bu bilgileri öğrenemiyordu. Konuyla ilgili biraz daha iyi niyetle yaklaşmanızı öneririm. H tagları yorumunuza kısmen katılıyorum içeriğe göre değişir ama Türk insanı da bu hesabı zor yapar o yüzden böyle bir standart işimizi kolaylaştırıyor.

 8. Güzel bilgiler fakat bir sorun var arada sırada seo aracı yanlış sonuçlar veriyor ve bundan dolayı olmayan bir hatayı aramak için günlerce uğraşmayın. Genel olarak başarılı bir sorun bulma aracı tek tek aramak yerine siteden çözmek daha mantıklı.

 9. Yazar arkadaş güzel bir noktaya değinmiş web sitesinin mimarisi için table ve taglar tabiki önemli ama limitlerinin olması sadece h1 için geçerli olabilir ayrıca html5 ile bu kullanılabilirlikte sanırım artık tarihe karıştı. İyi çalışmalar.

 10. Led aydınlatma sitem var. Şerit led kelimesinde bir çok yerden seo destek aldım. Şerit led çeşitleri ve şerit led Fiyatları gibi kelimelerde üst sıralara çıktım. Ancak geçici çözümler. İç seo kuvvetli olması lazım. Sorunlarımı iç seo ile çözüyorum. Ne kadar site içi seo sağlamsa o kadar başarılı oluyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.