KOSGEB Eleştirisi Özürü


Bundan 1,5 ay kadar önce “Girişimcilik Engel Tanımaz” porjesi toplantısına katılmış ve veryansın etmiştim. İlgili yazı burada; http://www.cancilar.net/2013/06/06/girisimcilik-engel-tanimaz-fiyaskosu/

Burada eleştirdiğim ilk şey “Yeni Girişimci Desteği” programının adı değişip “Girişimcilik Engel Tanımaz” adıyla sunulmasıydı. Bu konuda hala aynı görüşteyim. Verdiğiniz 2-3 aylık girişimcilik eğitiminde engelli girişimciler için sınıf hazırlamak bunu farklı bir program yapmaz.

Eleştirdiğim ikinci konu ise ilk sermaye desteğinin olmamasıydı. Yani siz ilk önce 20-25 bin TL arası bir sermaye koyuyor ve harcıyorsunuz, başvurunuz kabul edilirse devlet bu harcamaların %70’ini size geri ödüyor.

Ben de “bu nasıl iş? Engelli girişimcilik dediniz hiçbir ön maddi destek vermiyorsunuz” dedim. Bu konuda okumalar yaptıktan sonra düşüncelerim değişti diyebilirim. Girişimcilikte en önemli unsur risk almak ve bunu yönetebilmektir. Yoksa devlet cebimize 30.000 TL versin, bir şeyler yaparız anlayışı yanlış. Bu girişimciliğin ruhuna ters. Bir şeyleri riske etmeden girişimci olamazsınız.

Bu nedenle yukarıdaki yazdığım ön ödeme yapılması gerektiği eleştirisini geri alıyorum. Ama yine ekleyeyim, özellikle engelli girişimciler için girişimcilik eğitimi, projeyi yaratma ve koçluk desteği verilebilirdi. Sonunda konusunda bilgili, iş planını, risk yönetimini iyi yapabilecek kişilere 3.000 TL – 5.000 TL gibi bir yeni girişim desteği verilebilir. Engelli olmayan girişimciler için de bu geçerli. Yani tarafsız ve uzman hakemler olsun, koçluk etsinler, iş planı hazırlansın, bu bir kurula sunulsun. Gerekirse mülakata alınıp kişi de değerlendirilsin. İş yapabilecek kişileri kaçırmamamız lazım.

Sonuç olarak; herkesin eline 30.000 TL verip “gidin iş kurun” diye bir uygulama söz konusu olamaz. Bu girişimciliğin ruhuna ters bir olaydır.

KosgebTr

Özür dilerim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.