İnternet Kullanıcısına Saygı

Belki blogunuz binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyordur. Ya da haber sitenize günlük 10.000 tekil ziyaretçi giriyordur. Ama şunu unutmamak gerekiyor ki hepsi sizin gibi, benim gibi birer insan.

Bu yazıyı yazmamın sebebi şu video gösteriminden önceki anketler. Belki kapatıp geçme yolu vardır ama ben hiç öyle bir şey göremedim, işin mutfağından biri olarak. Siz yolda giderken birini tutup direkt anket sorularını sormaya başlayabilir misiniz? Hayır. Önce izin Respectister, açıklama yapar, kabul ederse ankete başlarsınız. Anket bitiminde de teşekkür eder ve uğurlarsınız. Bir video izleyeceğim pat “cinsiyetiniz erkek/kadın?”, “hangi takımlısın?”. Dikkat edin ben siteye üye olmuyorum, sadece video izleyeceğim. Bu taktikleri bende ters tepiyor. Aksine tercihim neyse tersini seçiyorum. Cinsiyet sorarsa  “kadın” işaretliyorum. Takım sorarsa Fenerbahçe’yi seçiyorum. Bana yapılan zulme karşı ben de tepkimi bu şekilde gösteriyorum. Hatta çıkasım geliyor o siteden bir daha girmemek üzere.

Bu güruh muamelesi yaptığınız insanlar birer birey ve her insan gibi saygıyı hak ediyorlar. Bu yalakalık falan değil. Hem insanlara meta satarak para kazanıyorsunuz, aynı şekilde saygıyı da insanlardan esirgememelisiniz.

Bu Türkiye’ye özgü bir şey değil tabi ki. Oyun zannedip tıklanan flash reklamar. “iphone Kazandınız, tıklayın telefonunuzu alın” tarzında reklamlar. Cep telefonlarının taklit modellerini “büyük indirim” diyerek satmak. Bunların hepsi İnternet’e olan güveni zedeliyor. Mesela dayım iphone’u için kredi kartı bilgisi girmeye çekiniyor. Düşünün dünyanın en değerli şirketi bu, güvenli ve şeffaftır. Ama o kadar kandırmaya, para koparmaya çalışırsanız bu tepki çok doğal.

Mesela sitenize günlük 10.000 tekil ziyaretçi geliyor. “Abi hemen adsense koyalım günlük şu kadar sayfa gösterimiyle iyi para yaparız” diye düşünülür. Evet gelir getirir. Ama bir süre sonra bu yetmez, reklamların içerik ile ayrılması zorlaştırılır. Yani tırnakçılık, başka bir şey değil. Kullanıcı istemsiz reklamdan dolayı gittiği siteden memnun değil, o reklamı veren firma geri dönüş oranının düşüklüğünden şikayetçi, Google’da memnun reklam veren kaybedebilir. Sadece siz 100$ daha fazla kazanırsınız.

Kullanıcılarınızı izleyin, ne arayıp geliyorlar sitenize, hangi içerik/uygulama ilgilerini çekiyor analiz edin. İnsanlardan fuara giriş ücreti almak yerine lunaparakda daha fazla para harcatın. Ama bu harcamadan hem ziyaretçi eğlensin/memnun kalsın, hem de siz memnun olun. Kulağa hoş gelmiyor mu?

İnternet Kullanıcısına Saygı” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.