İlerleyen Teknoloji Emeğin Yerini Alabilir mi?

il_fullxfull.326427417Bu konu belki son 20-30 sene önce tartışılmaya başlandı. Programlanabilir endüstriyel makineler,  üretim bantlarında emeğin işini gören robotlar. Artık bugün bunlar hayal değil. Hatta yaygınlaştı bile diyebiliriz. Yapısı gereği insandan daha az hata yapma eğiliminde ve uzun dönemde daha ucuzdurlar. Sosyal hakları yoktur, biri bozulursa ailesine tazminat ödenmez vs..

Peki bu makineleşme ya da üretim robotları emeğin yerini alabilir mi? Yerini almasından önce şu konuya değinelim; artık insanların “şu kutuyu şuradan al oraya koy” gibi basit işleri yapmamaları gerekiyor. Google son 2-3 senede sürücüsüz arabaları deniyor ve son veriler umut verici. Kaza yapmadan alınan kilometrelerce yol.

Peki bu kutuları istifleyen insan emeği ne olacak? Bunun en açık tabiri; teknolojik işsizliktir. Teknolojik işsizlik, gelişen teknoloji ile üretimin makineler tarafından yapılması ile doğan işsizliktir. İnsan üretime katkıda bulunarak değer yaratır ve bunun karşılığında belli bir ücret alır. Bu ücretle yine üretilmiş başka değerleri tüketir.

Her şeyin özünde şu vardır; eğer metayı satacak bir toplum kesimi yoksa üretimin de anlamı yoktur. Altında çalışan hiç eleman olmayan bir yöneticilik gibi. Yönetici yönetebileceği insanlara ihtiyaç duyar. Futbol karşılaşmaları da seyirciye muhtaçtır, yoksa çıkıp oyun oynamanın bir anlamı yoktur.

Teknolojinin çok fazla ilerlediğini ve üretimde insanın neredeyse yer almadığı bir model öngörürsek işsiz milyonlarca kişi olacaktır. Peki bu işsizlik ve ücret ödemeden yoksun insanlar çoğaldıkça üretilen meta kime satılacaktır? Diğer meta üretenlere. Yani üreticiler arasında yaşanan bir alışveriş ortamı. Bir de henüz insan emeğinin yerini makinelerin alamadığı iş kollarında çalışan insanlar.

Hasta, sakat olmadıktan sonra iş görmeyen ve tüketim yapması zorunlu olan insanlar her ekonomi için kayıp, doğal kaynaklar için kazançtır. Eğer üretim tamamen makineleşirse bütün doğal kaynaklar sermayedar, yani üretim araçlarını eline bulunduran kişiler tarafından üretilecektir. Bu da yüksek işsizlik oranları ve insanların bir nevi köleleştiği bir ortamı hazırlayacaktır.

Böyle bir durumda toplum bir patlama eşiğine gelecek ve üretim tesisleri sermaye sahiplerinden devlete geçecektir. (devrim). İşte kanaatimce komünal yaşama giden en belirgin yol budur. Hali hazırda emeğe yaşamaları ve çocuk yapıp ileride çalışacak işçiler yetiştirmesi için verilen ücret de ödenmeyecektir. Kapitalizm ile biriken ve birleşerek büyüyen sermaye kontrolden çıkıp devlet rolünü üstlenebilir hale gelebilecektir.

Teknolojinin gelişeceğine şüphe yok ama komünal yaşama doğru giden en etkin yol teknoloji ve üretimde robotlaşmadır.

İlerleyen Teknoloji Emeğin Yerini Alabilir mi?” üzerine 3 yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.