Mobil vs. Masüstü Bilgisayar

Smartphone-vs-PCMobil teknolojiler ilerledikçe  bu karşılaştırma daha sık yapılmaya başladı. Acaba mobil cihazlar masaüstü bilgisayarların yerini alabilecek mi? Biri diğeri için tehlike arz ediyor mu?

Aslında bunun tam olarak bir cevabı yok. Şu anki teknolojiler iki platformunda avantajları ve dezavantajları olduğunu söylüyor. Ne birinden, ne diğerinden vazgeçebiliyoruz.

Şimdi bir tabloyla avantajların karşılaştırmasına bakalım;

Mobil Masüstü
Herhangi bir şeyin fotoğrafını çekebilirsiniz. Sadece webcam ile kendi fotoğrafınızı çekebilirsiniz.
Az miktarda metin girişi yapabilirsiniz. Bol miktarda veri girişini kolaylıkla yapabilirsiniz.
Sınırlı İnternet erişim hızı Yüksek İnternet hızı.
Sınırlı depolama alanı Çok yüksek depolama alanı.
Her yerde kullanılabilir. Oturduğunuz sabit bir yerde kullanabilir.
Lokasyondan haberdardır Lokaskon hakkında bilgisi yoktur.
Diğer cihazlara kablosuz teknolojilerle bağlanabilir. Diğer cihazlara kablosuz ve kablolu teknolojilerle bağlanabilir.

Birbirlerine üstün veya zayıf geldiği noktalar mevcut. Burada önemli olan kullanıcının ihtiyaçları. Platformu kullanıcının ihtiyaçları belirliyor. Tabi bu demek değil ki aynı işi benzer konforla yaptıkları işler yok. Mesela sosyal medya hesaplarınıza  iki platformda’da bağlanıp gelişmelere göz atabilir, içerik ekleyebilirsiniz.

Bu donanım farklılığı yazılımların da tasarımında değişikliklere neden olabiliyor. Mesela bir günlük servisimiz olsun. Günlüğe PC’de İnternet üzerinden kolayca veri girebilirsiniz. Ama mobilden bağlandığınızda veri girişi sizin için biraz sıkıntı yaşatabilir. Swype, yapay zekalı tahmin yapan klavyeler, sesli metin girişi, büyüyen ekranlar veri girişini mobilde kolaylaştırmaya devam ediyor ama şu anda hiçbiri fiziksel bir klavye ile metin girişi yapmanın konforunu sağlayamıyor. Bu benim öngörüme göre geçici bir durum. Metin girişi probleminin önümüzdeki yıllarda sorun olmaktan çıkacağına inanıyorum. Günlükteki verileri okumaksa mobil tarafında güzel bir özelliktir ve size PC’yi aratmayacaktır.

Mobil programlama mı İnternet teknolojileri mi? Diye sorulursa burada yine belirsizlik söz konusudur. Mobil programlama yapamayan ama temel İnternet teknolojilerini kullanan biri (HTML, JS, CSS) mobil cihazda düzgün görüntülenebilecek İnternet sayfaları tasarlayabilir. Artı olarak PhoneGap gibi İnternet teknolojileri ile native uygulamalar geliştirilebilen frameworkler de mevcut. Bunlar, bir kere yaz, birden fazla işletim sisteminde çalıştır temelli frameworklerdir. Mesela PhoneGap’da yazdığınız bir program Android, iOs, Windows Phone işletim sistemlerinde çalışabilir. Siz sadece HTML5, Javascript ve CSS kullanarak uygulamları yazar, g sensör, gps, fotoğraf gibi özellikleri API’ler aracılığı ile kullanabilirsiniz.

Mobil trend bir platform. Kullanışlı, her zaman yanınızda ve kullanıma hazır cihazlar sunar. Gelişmiş özelliklere sahip olanların artık normal seviyede bir PC gücüne yaklaşsa da geliştirme, üretim süreçlerinde kullanımları zordur. Bir akıllı telefonda Photoshop ile İnternet sayfası tasarladığınızı düşünün.

Başlıktaki soru aslında bir cevap bekleyerek sorulmuyor, sadece bize yeni sorular sorduruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.