Blog Trafiğini Artırmak

Growing-UpBlog trafiğini artırmaya çalışmayın. Nitelikli blog trafiğinizi artırmaya çalışın. Yani arabalarla ilgili bilgi arayan biri sizin şiirlerinizi yazdığınız blog’a gelirse bunun pek bir anlamı yoktur. Kuru kalabalıktır. Kim fotoğraf makinesi almak için semt pazarına gider ki? Giderse de hemen geri dönecektir.

Önemli olan ne kadar kişiye ulaştığınız değil, ulaşmak istediğiniz insanların ne kadarına ulaşabildiğinizdir. Mesela ben İnternet, teknoloji, insan bilgisayar etkileşimi, sosyal medya konularında yazılar yazıyorum. Bir şekilde siteme gelmiş arabesk rap müziği videosu arayan kişiyi sitemde istemem. Bunu onun yararı için istemem. Vakit kaybıdır ve onun sağlayacağı 1 tekil ziyaretçi sayısı benim için önemli değildir.

Ama İnternet sitesinin ne kadar kullanılabilir olduğunu merak eden bir kullanıcı siteme gelirse memnun olurum, aynı şekilde onun da memnun olacağından eminim. Bu kullanıcı eğer yararlı yazılar okursa, daha sonra tekrar girdiğinde güncellenen içerik görürse, bir süre sonra devamlı ziyaretçim olabilir. Hatta yazılarıma yorum yaparak yazının derinliğini artırır.

Bir de işin salt trafik çekme boyutu var. Reklam verebilirsiniz, çeşitli trafik değişim ağlarına üye olabilirsiniz. Mesela;

Hürriyet’in Bumerang hizmeti de bloglar için tanıtım ve trafik fırsatı sunuyor, incelemeden geçmeyin derim.

Google Adsense veya Adwords reklamları ile belli bir trafik akışı sağlayabilirsiniz. Tabi İnternet reklamcılığının da belli kuralları var. 100$ ile hemen siteden çıkan 1000 kişi de getirebilirsiniz, siteyi takip edecek 30 kişi de. Bu gibi verimli reklamlar için yazdığınız konu veya sektörü iyi tanımalı, reklam araçlarını iyi kullanmalısınız. Ben özellikle Adsense servisini deneyeceğim yakınlarda, sonuçlarını sizinle paylaşırım. Ama şimdiden söyleyeyim; tıklama başı ücreti düşük tutun, çok genel kelimelere reklam vermeyin (teknoloji, bilgisayar gibi). Bunlar çok fokus ziyaretçiler getirmez, paranızı bitirirler.

Facebook reklamları da oldukça başarılı kullanılabilir. İlgi alanlarına göre filtreleme yapabilir ve istediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz. Ben bunu da dener size dönerim 🙂

Yazılarınızda görsel kullanmaya çalışın. Yazınız ile ilgili görseller kullanıcının hatırında kalırlar ve okuma istatistiğini yükseltebilir.

Blog Trafiğini Artırmak” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.