Bilgisayarla Baş Başa

Computer-user--woman--shocked--surprised--laptop---26035859Hiç yeni yeni bilgisayar öğrenmeye başlayan birine rast geldiniz mi? Sudan çıkmış balık gibi olurlar. Bir ütüde birkaç düğme veya ayar vardır. Televizyon daha komplekstir. Tabi bu aletler bilgisayarın yanında hesap makinesi sayılır.

İşlevleri tek hareketle yapılan aletler kolay öğrenilir. Mesela ütüyü açarsanız açılır, kaparsınız kapanır. Sıcaklığı artırırsınız, artar. Etki-Tepki şeklinde işlerler. İnsanları zorlayan şey zincirleme işlevlerdir. Bilgisayarı aç, monitörü aç, Msn’i aç, mail ve şifreni gir. Dikkat et mailin www ile başlamıyor.

Facebook üyeliği mesela, birçok adımdan oluşur ve İnternet’in çeşitli parçalarını kullanmayı gerektirir. Kullanıcı Eposta aktivasyonun ne olduğunu bilmiyor olabilir. Zincirleme işlemlerde de bir adım kesilirse diğer adımlara geçiş zordur, eğer telafisi yoksa tabi.

Kompleks İnternet siteleri tasarlarken İnternet’de ne trend ise onu kullanıyorum ama bir yandan da bu sudan çıkmış balıkları düşünürüm. Sitem ile baş başa. Acaba ne hissediyor, neyi anladı, neyi anlamadı, amacı nedir tahmin etmeye çalışıyorum. Ama onlar için geliştirme yaparsam bu sefer İnternet’i etkin olarak kullanan kişilere zulmetmiş olacağım.

Endüstriyel ürünler tasarlanırken daha çok verimlilik, güvenlik sonra da insan faktörü düşünülür. Çünkü makine operatörlerine gerekli eğitim verilir. Eğitim verilse de yine insan faktörünü göz önüne almak zorundadırlar.

Sorular gelir; “bizim kız ödev yapacak, ne yapsın?”. Ne diyeyim, ne önereyim? Hangi adımdan başlayayım? Ama çocuklar çabuk öğrenirler. Hem fizyolojik olarak buna hazırdırlar hem de “merak” onları öğrenmeye sevk eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.