Akıllı Telefonların Hangi Özelliklerini Kullanıyoruz?

img2-52c01f68-e2a5-4fb9-bc8b-f18b9a583d90Şimdi gidip en basitinden, arama/aranma için iphone alma saçma demeyeceğim. Bu zaten çoğumuzun malumu. Benim telefonumda gözle ilgili bir sürü özellik var. Göz izleme, gözler ile sayfa kaydırma, göz teması kesilince video durdurma gibi. NFC desteği de var. Çift işlemcisi var. Biri düşük işlem gücü ihtiyacı olduğunda devreye giriyor ve batarya performansına olumlu etki ediyor. Ayrıca ekrana dokunmadan çeşitli işlevleri el hareketleri ile kullanabiliyorum. Sesle komut verebiliyorum.

Bu kadar özellikle gelen, ayrıca uygulama dükkanları ile neredeyse her kesime hitap edebilen akıllı telefonların hangi özelliklerini kullanıyoruz?

Fotoğraf çekimi, İnternet’e bağlanma en çok kullanılan özellikler olsa gerek. Eğer telefonumuzda kullanmadığımız özellikleri istatistik çalışması yapıp çıkarsalar telefonlar ne kadar da sadeleşirdi. Ama bu cihazlar kişiye özel üretilmediği için tüm özellikleri hepsi birlikte telefonla geliyorlar. Tabi ayarlardan bu özellikleri kaldırabilir ya da kapatabilirsiniz.

Özellik demek maliyet demek, özellik demek boyut ve ağırlık demek, özellik demek para demek, özellik demek daha az batarya demek anlamına geliyor.

Kaç kişi pusula özelliğini hergün kullanıyor akıllı telefonunun acaba? Zaten telefonlar bazı yetenekleri gizlenerek ya da açığa çıkartılmayarak geliyor. Bunlar işletim sistemi güncellemesi ile daha sonra kullanıma sunulabiliyor. Basitlik için “saklamak” iyi bir yöntemdir.

Bir de şunu soralım; “neden bu kadar az özelliği kullanıyorsunuz?”. İnsanlara o kadar para dökmelerini engelleme yerine, para döktükleri cihazlarının potansiyellerini kullanmalarını tavsiye edebiliriz. Mesela geçen arkadaşım Galaxy s3 telefonunda klavye beğenmiyordu. Bendeki Swiftkey uygulamasının nasıl verimlilik sağladığını gördü ve kendi telefonu için de satın aldı.

Ben olayı insanları ihtiyaçlarına göre telefon almaları değil, bütçelerinin yettiği akıllı telefonunda hangi özellikleri kullanabildiği olarak görüyorum. İnsanlara yeni deneyimler yaşatan, iletişim şekillerini değiştiren uygulamalar var. Yaratıcı insanların potansiyellerini yansıtabilecekleri uygulamalar var.

Pahalı gitar alana kızacağına ona nasıl iyi bakacağını ve nasıl çalışması gerektiğini söyle. O pahalı gitarı alan çocuk müzikten zevk alacak, belki de müzisyen olacaktır.

Akıllı Telefonların Hangi Özelliklerini Kullanıyoruz?” üzerine 3 yorumlar

  1. Bu yaklaşım geçtiğimiz zamanlarda kaybettiğimiz Allah rahmet eylesin Steve Jobs yaklaşımı onun aklında hep bu vardı aslında kusursuz kullanılabilen ve ihtiyaca cevap veren şeyler ortaya koymak zaten apple düşüşü başladığı anda geri dönerek tekrar zirve yapması ve o şekilde bırakması sanırım bu yaklaşımına ne kadar sadık olduğunun bir göstergesi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.