İnternet Sitesi Tasarımı


Türk Dil Kurumu “tasarım” kelimesini şöyle tanımlıyor;

Bir sanat eserinin, yapının veya teknik ürünün ilk taslağı, tasar çizim, dizayn

artist_girl-avatarBir İnternet sitesi yaptıracağınız zaman bunun adı genelde “web tasarım” oluyor. Tanıma göre sanat eseri yapıyor muyuz? Hayır. Bir hazır mutfak imalatçısının “sanat” kaygısı olmaz. En azından bir işletmenin İnternet sitesi “sanat” amaçlı olamaz öyle değil mi?

İnternet sitesi tasarımına gelince şirketin kurumsal kimliğini, misyonunu, değerlerini yansıtarak amaçlanan  işlevlerin ve içeriğin inşa edilmesi diyebiliriz. Yani bir İnternet sitesi “güzel” olmak zorunda değildir. Firmayı, kurumu doğru yansıtmaktır ana amaç.

Çoğu firma biz İnternet Ürünleri Üreten, tasarlayan kişilere sitem güzel, sade ama şık diye gelirler. Keşke güzelin belli ölçütleri olsa da adım adım uygulasak. Çünkü biz hizmet üretiyoruz, sanat yapmıyoruz. Herkes kendi konumunu bilmeli değil mi?

Bugün 10 tane İnternet sitesi tasarımı yapan firmaya aynı isteklerle ve talimatlarla gidin. 10 tane farklı tasarım, 10 tane farklı içerik yönetim yazılımı (Joomla, WordPress kullanmıyorsa) ile karşı karşıya kalırsınız. Peki bu 10 işten hangisi size daha yararlı? Bunu 10 defa deneyerek bulamazsınız. Çünkü ne maliyet ne de zamanız buna yeter. Peki doğru İnternet sayfası, programı nasıl olmalı? İnternet siteniz tasarımcının anladığı kadar firmanızı yansıtacaktır. Çoğunlukla işi alan ve yapan farklı olduğu için tasarımcıya “inşaat yapıyor firma işte, logosu şu” diyerek iş veriliyor. Size yararlı olan sitenin ortaya çıkması o kadar düşük olasılıklı ki.

Siz bile müşterilerinizi çok iyi tanıyamamışken tasarımcı bunu nasıl yapsın? Tasarımcıların doğaüstü yetenekleri yoktur. Doğuştan gelen “bir mobilyacı sitesi böyle yapılır” tarzında refleksleri de yoktur.

Bence “web tasarım” eski bir kavram ve önümüzdeki 5-10 senede ortadan kalkacak. Bunun yerini “İnternet Danışmanlığı” alacaktır. Firmanıza dahil olan ve size İnternet tecrübeleri ile işinizi İnternet’e nasıl taşıyacağınızı öğreten biri veya birileri olacaktır. Bu firmanın büyüklüğüne bağlı. Teknik işleri o halledecek, iş süreçlerini, müşterileri öğrenip bunun İnternet’e aktarılmasında görevli olacak.

Bugün sektör özellikle ülkemizde çok kötü durumda. Bana bir rezervasyon sistemi işi geldi ve tanımadığım bir sektör için yazılım yapacağım. Bir iki sistemin API’lerini kullanarak yapacağım bunu, ama ne yapacağım konusunda bir fikrim yok. Nasıl yapılacağı konusu teknik bir konudur ve bunun altından kalkmak benim işimdir. Peki işi anlamak? İşi anlamadan bunu nasıl yapacağım?

Bu çok sakat bir temel. Halk pazarlarında satılan gözlükler gibi. İyi gördüğünüzü alırsınız ama size uygun mu, sağlıklı mı bilmezsiniz. Ama en kolay ulaşılabilir olan odur ve yaparsınız. Bu iş böyle yapılmamalı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.