İçeriğe Katkıda Bulunma ve Üye Olma Üzerine

1197500_13250170Hangimiz “içeriği görmek için üye olunuz” metnini okumaktan şikayet etmedi ki. Örneğin bir müzik albümü yasadışı yollardan yayınlıyor, bağlantı veriyor. İlk önce emek çalıyor, sonra da emeğe saygı adı altında “içeriği görmek için üye olun”.  Peki, sen bu albümü yayınlarken nereye üye oldun veya ne verdin ki karşılık bekliyorsun? Bu apayrı bir konu ama forumların binlerce işe yaramaz üyeleri bu şekilde oluşuyor. İçeriğe ulaşmak isteyen kişilerin zorunlu, istemeyerek verdikleri eposta adresleri bunlar. Hem kendi forumunda kullanıcı deneyimini kötü etkiliyor, kolektif olarak da İnternet kullanıcı deneyimine zarar veriyor.

Orijinal benzersiz içerik için tabi ki üyeliği zorunlu tutabilirsin, bu senin ticari kaygılarındandır. Ben burada içeriği oluşturan insanlara yapılan zulümden bahsedeceğim. “Devamı için üye olun”, “Rar şifresi üye olduktan sonra görülebilir”, “oy vermek için üye olun”, “yorum yazmak için üye olun” vs. Ne yapacaksın Allah aşkına beni üye yapıp? Hem içeriği ben oluşturuyorum, bir de bunun üzerine ben içeriğe ulaşmak istediğimde formlarla, aktivasyon epostaları ile uğraşmak zorunda kalıyorum.

En kötüsü de içerik oluştururken, yani yorum yazarken, puan verirken, şikayet ederken üye zorunluluğu olması. Ben senin platformun için orijinal içerik sağlıyorum, sen bana bu iyiliğimin karşısında belli rutinleri takip etmemi istiyorsun. Lütfen bırakın anonim yorumlar da olsun sitenizde. Anonim yorumları onaya atma bir seçenek mesela. Kötü bir şey yazmışsa kullanıcı silersiniz, yok değilse yayınlarsınız, hem siz içeriğinizi geliştirişiniz, hem de kullanıcı kendini ifade etmiş ya da tepki göstermiş olur.

imagesİnternet’in korkulan özellikleri, virüsler, banka bilgilerinizi çalmaya çalışan kişiler, istenmeyen eposta (spam) yollamak için eposta toplayan sistemler, bunların hepsi yine İnternet’den para kazanan ve İnternet’e ihtiyacı olan kişiler. Kendi bindikleri dalı kesen insanlar. İnternet’e bu denli güvensiz ve uzaktan bakılmasının sebebi sizsiniz. İnternet üzerinden yapılan alışverişler, siz olmasaydınız bu günkünden daha farklı olurdu. Bankaların İnternet şubeleri bu hale çok daha çabuk gelirdi. Ama siz hiç durmuyorsunuz, şimdi de sosyal medyayı kullanarak insanlara zorla uygulama kullandırıyor, sayfa beğendiriyor, duvarlarına reklam yazdırıyorsunuz.

Neden bu kadar zor değer yaratarak değer sağlamak? Hiç insanların ihtiyaçlarını karşılamayı, hayatlarını kolaylaştırmayı, iletişim şekillerini değiştirmeyi denemiyorsunuz? Bu yazı çok farklı kişilere yöneldi ama sonuçta aynı yere bağlanıyor. Kullanıcılar insandırlar, onlara saygı duyun, hayatlarını kolaylaştırın. Ben bir makaleye yorum yazacaksam bırakın yazayım, bana üyelik şartı koşmayın. Doldurulması gereken formlar, eposta aktivasyonları, epostaların kötü amaçlarla kullanılabiliyor olacağı. Bir yorum için neden bunlarla yüz yüze geleyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.