Girişimci ve Bey/Ağa Olmanın Farkı

370068847084Girişimcilik bir ruh halidir denir, doğru bir tanım bence. Hangi sektörde çalışırsa çalışsın veya işsiz olsun herkesin bir Patron olma arzusu vardır. Girişimciliğin doğuş sebeplerinden biri de budur zaten. Toplumun genelinden daha üst bir konumda bulunmak ve bu sebeple bazı haklara sahip olmak veya zorunluluklardan ayrı tutulmak her zaman istenen bir durum olmuştur. Bundan asırlar önce Cengiz Han bu çekiciliği fark etmiş ve toplumda ayrıcalıklı bir kesim oluşturmuştu. Bu kişilere “Tarkan” deniliyordu. Zorlu görevlere gidiyorlar, halk içinde ayrıcalıklı ve sorumlu kişiler oluyorlardı. Mesela zina suçundan yargılanması için bu suçu 9 kez tekrarlamış olmaları gerekiyordu.

Mesela ülkemizde hala var olan toprak ağaları, köyün beyleri buna örnek verilebilir. Ağa/Bey olmak önemlidir. Maslow’un ihtiyaçlar teorisi de bunu söylemektedir. İnsan fizyolojik ihtiyaçlarını giderirken güvenliği ve gelecekle ilgili kaygılarını gidermek ister. Daha sonra da sevme/sevilme ait olma duygularına ihtiyaç duyar. Daha sonra da saygı duymak, saygı görmek, kendine güvenmek  ister. Bu sıralamada son aşama ise “kendini gerçekleme”dir. Bir işi diğerlerinden daha iyi, farklı yapma, başarılı olma, sanat yapmak gibi şeyler.

Girişimciliğin getirdikleri ile girişimciliği birbirinden bağımsız düşünemeyiz. Fakat bir ekonomik unsur olan girişimci ile, Bey/Ağa’nın farkı vardır. Girişimciliğin onlarca tanımı var. Ama genelde pazardaki fırsatları gören, geleceği öngörebilen, gerekli bilgi ve beceri ile donanmış, risk alan ve fikrini gerçekleştirmek için tüm bu unsurları birleştirmeye istekli olan kişidir. Yani her patron olmak isteyen kişi girişimci değildir. Girişimci bunun için belli riskleri ve sorumlulukları alarak “işe girişen” kişidir.

Girişimciler bir ekonominin en önemli parçalarından biridir. Gelişmiş ekonomilerde ana işletmeler bazı işleri kendi bünyelerinde gerçekleştirmek yerine bunu daha ufak firmalardan destek alarak yapmaktadır. Bu girişimci derinliği çok önemlidir. Küçük ve büyük firmalar 2 adım derindir. Ama gerçekte bundan çok daha alt ve ara seviye vardır. Yani girişimcilik ekonomik kalkınmanın en önemli unsurlarından biridir. İşbirliği ve bilgi/teknoloji transferi sağlar.

Bey/Ağa olmak girişimciliğin getirdiği birer statü değişikliği olabilir ama çıkış amacı olmamalıdır. Patron olunmak için işletme kurulmaz. İş yapmak, değer yaratmak, kazanç sağlamak için işletmeler kurulur.

 

Girişimci ve Bey/Ağa Olmanın Farkı” üzerine 3 yorumlar

  1. İkisi çok farklı şeyler gerçekten. Patron olmak için işletme açılmaz, girişim yapılmaz. Böyle adam zaten kötü yöneticidir aynı zamanda.

  2. Hasan bey cok iyi bir girisimci ama ust yoneticileri yerine birazda alt kadrodan bilgi istese ve onlara daha cok guvenseydi Tazedirekt kapanmazd? ust yonetim zevk insan kullanma ve para harcama pesine dusmusken Hasan beyin bunlar? gec gormesi cok uzucu Webnak gibi bir projenin cok basar?l? olacag?na onan?yorum vecyakopbediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.