Kocaeli’de Web Tasarım

Bu ilden ile değişen bir şey değil ama her işte olduğu gibi ilin kültürü de işte değişimlere yol açabiliyor. Benim Kocaeli’de gözlemlediğim 3 grup var.

 • Profesyonel Takılan Firmalar
 • İyi İş Yapıyoruz Firmaları
 • Öğrenci İşi

Profesyonel takılan firmaların en önemli özelliği ücretlerinin yüksek olmasıdır. Ama verdiğiniz paranın karşılığını alabiliyor musunuz, orasını bilemem. Bunlar sözleşme usulü çalışırlar. Diğer bu işi yapanları parazit olarak görürler. 100 TL’ye İnternet Sitesi yapanlardan nefret ederler ve derler ki; “piyasayı düşürüyorlar”.

Evet serbest piyasa ekonomisinde iş yapıyoruz. O adamın 100 TL ücretle verdiği hizmeti 5.000 TL alıp 400 TL’lik iş yapmak da düşündürücüdür. Benim bir halı yıkama tesisim var diyelim. Bir İnternet sitesinden benim beklediğim şunlardır;

 • İnternet’de var olma.
 • Yeni müşteriler edinme.
 • Eski müşterilere sadakat programları uygulama.
 • Firmamın tanıtımı

Peki bu beklediklerimi yerine getiren 2 İnternet Sitesi fiyat teklifi var diyelim. Biri 100 TL, Joomla ile yapılacak. Diğeri 2.000 TL sıfırdan kontrol paneliyle yazılacak. Burada bir dakika düşünmeye davet ediyorum. Burada birkaç seçenek var;

 1. 100 TL’lik site baştan savma olacak.
 2. 2.000 TL’lik site güzel olacak.
 3. 100 TL’lik site ile 2.000 TL’lik site arasında pek bir fark olmayacak.
 4. Ya da 2.000 TL’lik site çok kötü olacak.

Bence sorun şu; siz 2.000 TL edecek İnternet siteleri yapmıyorsunuz, sonra 200 TL’ye yapana piyasayı düşürüyor diyorsunuz. Web sitesini bırakıp gidiyorsunuz. Reklam kampanyaları, arama motoru optimizasyonu, adsense, adwords konularında hiç bir şey yapmıyorsunuz. Sitenin istatistiklerini bile incelemiyorsunuz. Allah aşkına joomla ile yapılamayacak ne yapıyorsunuz da bu parayı istiyorsunuz.

“Bizim yazılımımız özel, hazır paket değil”. Bu da çok saçma bir söz. Hali hazırda sitemin paket yazılım veya özel yazılım olması benim işimi etkiler mi? Aktivite bazlı tasarım bunu söyler. Kullanıcı doğru şekilde güdüleniyorsa, işlemini sorunsuz yapıyorsa burada altyapı çok önemli değildir.

“Joomla virüs yer”. Evet yer, çünkü çoook geniş bir kullanım alanı var. Nasıl windows çok kullanıldığı için virüs yağmurundaysa, Joomla’da o şekildedir. Ama orta seviye bir programcı, sayısı binlere varan geliştiriciler tarafından programlanan bir yazılımdan daha fazla mı güvenlik sağlayacak?

Artık İnternet Sitesi Tasarımı değil “İnternet Hizmeti” verme zamanıdır. Bir site yapılıp köşeye çekilinmez. İstatistikleri incelenir, ziyaretçi sayısı artırılmaya çalışılır, gereksiz bölümler çıkarılır, bazı bölümler daha kolay hale getirilir vs.. ve onlarcası…

Oradan buradan bulunan .psd dosyaları ve texture resimleri ile tasarım yapınca bu onu güzel yapmıyor. Çünkü güzelliğin ölçütü yok gibidir. Bir müziğe”bu güzeldir, şüphe yok” diyemezsiniz. Beğenmeyenler illa ki çıkacaktır. Bu yüzden göreceli bir kavram ile uğraşmak  yerine erişilebilir, kullanılabilir, kullanıcı deneyimini ve ilgili firmanın faydalarını gözeten web siteleri yapın.

Kocaeli’de Web Tasarım” üzerine 8 yorumlar

 1. Eskilerin bir deyimi vardır. Ekmeği fırıncıdan al diye.
  Piyasada bulunan siteleri bir kenara bırakın. İşin özü sorun yaşadığınızda size destek evrecek birinin olması. Elinizde dünyanın en iyi yazılımı olsa da eğer size teknik destek verecek biri yoksa tırmalar durursunuz.

 2. Güzel bir konuya değinmişsin. Ancak piyasanın düşürülmesi olayı şudur bence, joomla wp her ne olursa olsun önemli olan senin de bahsettiğin gibi iş görmesi diyebiliriz. Sonuçta ortalama bir esnaf yönetim paneliyle pek ilgilenmez. Peki hazır bir sistem kurulumunda bile çok düşük fiyatlara iş yapıp sonra destek görememek bence piyasayı düşürmektir. Sonuçta bu işi profesyonel anlamda yapan firmalar(vergi,sgk,kira vs.) bu işten para kazanacak ve işini iyi yapıyorsa bu durumdan yakınması bence yerinde bir davranış.

 3. Mesela Apple neden Androidli 150 TL’lik tabletlere “Hey, piyasayı düşürme” demiyor?
  Çünkü Apple biliyor ki iPad, sunduğu deneyim, donanım yazılım uyumu, donanım kalitesinde çok yukarılarda. Tabletlerin türemesi Apple’ın işine bile gelir. Sonuçta taklitler orjinalini yaşatır. Ben sanmıyorum ki 150 TL’lik tablet kullandıktan sonra The New iPad kullansın ve bu alete sahip olmayı düşlemesin.

  200 TL’ye site yaptıran adam piyasayı düşüren adam değildir. “Bizim de olsun” mottosuyla yaptıran adamlardır. Zaten bu tip firma kaliteli iş yapan bir yere giderse kısa süre sonra oradan ayrılır.

  Bence neden 200 TL’ye web sitesi yapıyorsunuz diye sormak yerine, biz neden 5.000 TL’lik siteleri tabana yayamıyoruz diye sormak lazım. W3C standartlarında arayüz kodlama, kullanıcı deneyimi, kullanılabilirlik, arka planda sağlam bir yapı. Bunlar artık para etmiyor. Benim söylemek istediğim budur.

 4. Hazır sistemlerle çalışmak veya profesyonel yazılım firmaları ile çalışmak arasındaki fark şu şekildedir:
  Profesyonel yazılım yapan firmalar firma veya kişinin istediği tasarımı yapmasının yanında seo konularına pek önem vermez veya bunları yazmak zor gelir. Örnek: Resim galerisi oluşturulduğunda bu galerinin adı açıklaması anahtar kelimeleri geçmesi gereken alanları yazmanın yanında her galeri için eklenen görsellerin adı açıklaması ve anahtar kelimeleri alanlarının yazılması firmaya ciddi sıkıntılar verir. Diyelim tam bir seo uyumlu bir web tasarım yapıldı ortalama 40 gün sürdü. Fiyat 100 Tl 🙂 Bunu akıl ve mantık almaz. Bu yüzden çok özel bir yazılım gerekmedikçe firmalar hazır sistem üzerine çalışmalılar, Çok özel bir yazılım gerekmedikçe internet siteleri hazır sistemler kullanılarak yapılır. Fiyatının uygunluğunun yanında seo kolaylığı sağlaması site üzerinden ticaret yapma olanağı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.