BilgeAdam Programcısı Ataleti

Bilgeadam programcıları diye bir kitle var ülkemizde. Genelde Microsoft teknolojileri tekel durumdadır kurslarda. Yazılım mühendisliği diye kurs var, bitiren ben yazılım mühendisiyim diyor. Yahu gidip tabloyu vertabanına bağladın, 2 metin kutusu koydun oradaki girişlere göre işlem yaptın.

Bunu hep söylerim; kurslar aptallar içindir. Eğer öğrenmeyi öğrenememişseniz hiçbir kurs sizi uzman, mühendis yapamaz. Ama planlı bir öğrenime girmek, meslektaş insanlarla tanışmak ve en önemlisi motive etmesi yüzünden tercih edilebilir.

Ben böyle adamlar tanıdım. C# öğrenmiş, 1 yıl geçmiş üstünden ve bir harf daha koymamış üstüne. Bu kadar basit bir iş değil ne yazık ki. Gerçek hayatta kurstaki gibi istekler gelmeyecek. Programlama dili bilmeniz bile yetmeyecek, grafik programı kullanmak CSS, HTML yazmak durumda da kalabilirsiniz çoğu zaman.

Microsoft bu işi de kolay hale getirmeye çalışıyor. Visual Studio mükemmel bir ide. Ama sadece formlar yaratıp, bunlara veri taşımakla hiçbir şey ortaya çıkmaz.

Yani keşke öyle olsaydı. 1 sene eğitim görüp her şeyi yapabilseydik. Ama yazılım geliştirme büyük ve zor bir disiplin. Sürekli öğrenme şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.