Facebook’da Sayfa, Sanatçı, Marka Beğenme

İlgilendiklerimŞimdi söze işte “yeni nesil şöyle”, “yeni nesil marka tutkunu, her şeyi like ediyor” gibi şeyler söylemeyeceğim. Facebook bildiğiniz gibi sağ tarafta reklamlar ve beğenmemiz için sayfalar gösteriyor. Reklamlardan para kazanıyor direkt ona şüphe yok, peki neden bize beğenmemiz için sanatçı, grup, marka, mekan gösteriyor? Bizi daha yakından tanımak için mi? Hayır, para kazanmak için. Nasıl oluyor bu bakalım.

Faccebook, kullanıcılarını tanımak istiyor. Tabi bunu bizi çok merak ettiği için yapmıyor. En basit örneği yaşımızı biliyor, şehrimizi biliyor, öğrenim durumuzu biliyor, ne izliyoruz, ne dinliyoruz hepsini biliyor ve bunlara göre reklam gösteriyor. Bu reklamların tıklanma => satış/eylemle sonuçlanma oranı artıyor. İkincisi ise Bu bilgileri kombine edebilmesi. Apple severler hangi bira markasını tercih ediyor? Arkadaş listesinde bayan kullanıcı çok olan bir kişi hangi cep telefonunu kullanıyor gibi.

Nasıl mekanları tercih ettiğimizi biliyor. Dolaştığımız, takıldığımız yerleri biliyor. Ve bu ona muazzam bir güç veriyor. Eğer Facebook’da daha önce reklam vermişseniz orada filtreleme seçenekleri vardır. Yaş seçersiniz, cinsiyet, lokasyon, ilgi alanı vs.. Ve size bu filtreye uygun kaç kişi olduğunu gösterir ve o kişilere reklamlarınız gösterilir. Bu filtreyi yüz kullanıcıya indirecek şekilde bile ayarlayabiliyorsunuz.

Şahsi olarak bunun bana hiçbir sorun yaratmadığını söyleyebilirim. Bilgilerim anonim olarak reklamcılara verilebilir. Reklam görmek istemiyorsam zaten siteye girmem veya başka bir sosyal ağı tercih ederim ama reklamlar her yerde. Bu nedenle çocuk bezi reklamı görmektense cep telefonu reklamı, tablet bilgisayar reklamı görmeyi tercih ederim. Sonuçta bu da bir kullanıcı deneyimi. Reklamlar da kullanıcı deneyimini etkiler. Belki saçlarınızdaki kepeğe çare olacak bir sabun bulursunuz veya yeni çıkan iPad modelinden haberdar olursunuz.

Zaten İnternet’in en önemli güçlerinden biri de bu. Kullanıcı ile bir etkileşim söz konusu. Televizyonda, radyoda, gazetede bu yok. Mecra hangisi ise ona reklam verirsiniz ve herkes onu izler. Sadece mecrayı takip eden kitleyi genelleyebilirsiniz. Gençler, muhafazakarlar, orta yaşlılar gibi çok genel şeyler olur bunlar.

Aynı şeyi Google da yapıyor ve gerçekten hoşuma gidiyor. Tarayıcı olarak Chrome kullanıyorum. Her bilgisayarda (iş yeri, ev, diğer) Chrome’a Gmail hesabım ile login oluyorum. Arama geçmişim, tarama geçmişim, hangi sitelere girdim çıktım hepsi kayıtlı. Bir iki sitede kulaklık bakıyorum, sonra sitelere yayılmış Adsense reklamlarında bana bir sürü kulaklık reklamı gösteriyor. Kulaklık alacağımı anladı işte. Bana bu reklamlar lazım, yüz bakım jeli değil. Eğer ona ihtiyacım olsa onu arardım.

Aynen devam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.