Teknolojiye Güven(me)

Dayanıklı KılıfTelefonlarımızın ekranlarında filmler, telefon kılıfı türevleri, düşmeye karşı silikon, kaygan olmayan arka kapaklar… O kadar korkuyoruz ki telefonun ömrü doluyor fakat ekranında bir çizik bile olmuyor,  yepyeni duruyorlar.

Evet fiyatları pahalı cihazlar, düşürme/sıvı teması/kırılma gibi durumlarda garanti dışı olduğundan yapacağımız tek şey onları korumaya  çalışmak. Gri renkli HTC One S sahibiyim. Kılıfsız çok hoş ve ince tasarımı var ama öyle ince ve kaygan ki hemen düşer, kırılır hissi oluyor. Ben de silikon arka kılıf kullanıyorum tabii.

Üreticiler de bunun farkında  Xperia Z mesela. Suya sokabiliyorsunuz, Nokia Lumia ile çivi çakabiliyoruz. Bunlarla birlikte elimizdeki cihaza güven geliyor. Taş gibi telefon kullanıyorum hissi. Kimse 2.000 TL verdiği telefonu çöpe atmak veya yüksek ücretlere tamir ettirmek istemez. Gorilla Glass ekran teknolojisi sayesinde ekranlar sağlam ve çizilmeye karşı dirençli. Hatta çekiç darbesine karşı koyabilecek şeffaf kılıflar üretiliyor.

Akıllı telefonlar arasında seçim yaparken önemli unsurlardan biri oldu dayanıklılık ve sağlamlık. Artık işlemcilere bakmıyoruz çok fazla, veya RAM miktarına. Çünkü 2.000 TL verdiğiniz her telefon sizi ziyadesiyle memnun edecektir.

Eski telefonları hor kullanma geçmişimiz var. 3310, 5110 gibi modelleri bir süre sonra artık duvara atıyor ve tekrar çalışmasını izliyorduk. Sonra multimedya kabiliyetlerine göre değerlendirdik, kamerasına baktık, piline baktık.

Bence akıllı telefonlarda bulunması gereken temel özellikler şunlar olmalı;

  • Tasarımının güzel olması
  • Dayanıklı ve sağlam olması
  • Hafif ve taşınabilir olması
  • Pilinin uzun süre gitmesi

Bunlar teknolojik istekler değil ama akıllı telefonlarda kararı verdiren ana etmenlerden. Kimse “Snapdragon s4 var abi” diyerek telefon almıyor. En güzel örnek Apple. Iphone veya iPad alırken işlemciye veya RAM’e bakmıyoruz. Iphone 4s diyoruz bu yetiyor. Bunu en güzel uygulayan firma Apple.

Sağlam telefonlar istiyoruz, uzun süre şarjı gitsin, havalı dursun, pahalı olsun, sonrasında da teknik özellikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.