Özürlü Programcı Olmak

Ben 1 yıllığına %42 özürlü olan bir programcıyım. Kocaeli’de ikamet ediyorum. Firma sahipleri bilirler ki Kocaeli’de pek uzman adam yoktur. Web Programcısı ilanına amatör futbolcular falan başvurmakta. Tabi uzman arkadaşlar da belli bir yerde çalışmaktalar. Arada yakalayabilirseniz yakalarsınız.

2-3 tane ilana başvuru yaptım. İstediklerinin çok üzerinde donanıma ve referansa sahip olmama rağmen ve ulaşım gibi sorunlar olmadığı halde aramadılar. Tevazuya gerek yok, işimde iyi olmaya çalışan ve sürekli öğrenen biriyim. Mevcut kullandığım teknolojiler de dünya standartlarına uygundur.

Ama gel gelelim aramıyorlar. Beni en son aramayan işletmeyi bir süre sonra telefon ile arayacağım ve ilanları değerlendiren kişi ile görüşmek isteyeceğim. Sadece neden aranmadığımı sormak için. Özürüm mü? İstediğim ücret mi? yoksa teknik bilgi yetersizliğim mi?

Özürlü eleman çalıştırmak işletmeler için iyi bir şey. Devlet bu konuda teşvik veriyor. Vergi indirimine başvurabilirim vs.. Ve engellerim işimi yapmama mani değiller. Eğer bana koli taşıtmayacak, program yazdıracaksa engelim onlara yansımaz bile.

Bu durum beni yavaş yavaş ya düzenli bir freelance iş döngüsü kurmaya ya da kendi işletmemi hayata geçirmeye zorluyor. Çünkü başka çıkar yol düşünemiyorum. Devlet kadrolarına girip, eriyip gitmek istemiyorum. İşimi seviyorum ve bunca sene, bunca deneyim, bu kadar teknik bilgi çöpe mi gitsin? Özel Kalem’de görevli Ahmet Abi’ye Orhan Hakalmaz mp3 CD’si mi yapayım? O durumlara düşmek istemiyorum. Maslow torisine göre kendimi gerçeklemem gerekiyor. Kendi potansiyelimi kullanmak istiyorum. Burada amaç yüksek ücret veya başka bir şey değil. Bir konuda donanımlı olmak, bilgili olmak beni mutlu ediyor. Bir işe yarıyor olmak beni hayata bağlıyor.

Ayağım topallıyor diye, ki kalıcı değil, kalça protezi ile eskisine yakın hale geliyor, mesleğimden, sevdiğim işten vazgeçemem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.