Bilgisayar Programlama Dersi

Üniversitelerde fen edebiyat, mühendislik, eğitim fakültelerinde programlama dersleri veriliyor. Bu saydıklarımdan başka fakülte ya da bölümlerde de veriliyor olabilir. Benim birçok tanıdığım üniversite öğrencisi programlama dersine “öff bu ne ya” tapkileri alıyorum. Bilgisayarın ne kadar yararlı bir buluş olduğunu görmek için Ofis programları, Photoshop, İnternet kullanımı yetmez. Çünkü buralarda diğer programcıların yazdığı programları  kullanırsınız.

Programlama kısaca bilgisayara belli direktifler vererek istenilen işin yaptırılmasıdır. Programlama dilleri değişebilir, c, c++, java, basic, perl, fortran vs.. olabilir. Bu programlama dillerinin kendilerine göre özellikleri vardır. Bazıları bazı işler için daha uygundur.

Programlama her bilim insanının bilmesi gereken bir konudur. Tabi üniversitelerin de görevi, çalışan değil bilim insanı eğitmesidir. İster biyoloji okusun ister kimya, ister makine mühendisliği. Ayrıca soyutlama yeteneği gerektirdiğinden matematik gibi zihin açıcı ve yaratıcılığı artıran bir eylemdir.

Program bir işi yapan komutlar dizisidir. Programlama dili öğrenmeden önce algoritma denen kavramın öğrenilmesi gerekir. TDK algoritmayı şöyle tanımlıyor;

"İyi tanımlanmış kuralların ve işlemlerin adım adım uygulanmasıyla bir sorunun giderilmesi veya sonuca en hızlı biçimde ulaşılması işlemi"

Yani konunuz ne olursa olsun akademik eğitim alan bir kişinin programlama bilmesi çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.