Tır Şoförü Olmak

tr_resimleriBenim arkadaşım TIR şoförü. Babası da öyleydi, abisi de halen öyle. TIR’ları var. Büyük ölçüde bununla geçiniyorlar. Şoför demek illa kaba saba adamlar, trafik canavarları değil tabii ki. Gayet de güzel kazanıyorlar. Zaten sürdükleri araçlar yüz binlerce TL. Peki TIR şoförü olmak kötü bir şey midir? Hayatı kaybetmek midir ya da kaçırmak. Mesela doktor olmak TIR şoförü olmaktan daha mı iyidir? Tam emin değilim ama arkadaşım bir pratisyen hekimden daha fazla kazanıyordur.

Meslekleri üniversitelerdeki puanlarına göre değerlendirmek çok saçma, bunu daha önce de burada yazmıştım. Bilgisayar mühendisliği ve inşaat mühendisliğine gidebilecek bir öğrenci, sırf puanı daha yüksek diye Bilgisayar Mühendisi olmak zorunda değildir. Başarısız ve işini sevmeyen bir Bilgisayar Mühendisi olmak yerine, sevdiği ve yapmaktan zevk aldığı işi yapması daha iyi değil midir?

Bu arkadaşım ortaokulda fen dersinde defterine kocaman bir TIR çizmişti. Öğretmen arkadaşı yakaladı, hırpaladı, azarladı. Daha sonra TIR resmine baktık, bayağı detaylıydı. Üzerinde yazılar yazmış, aksesuar bile çizmişti. Çizimi iyi değildi ama yine de emek vermiş ve güzel olmuştu.

Daha sonra arkadaş düz liseye devam etti, yani etmedi, 1. sınıftan terk oldu. Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra yaşı geldiğinde ehliyetini aldı ve TIR şoförlüğü yapmaya başladı. Şu anda onu hırpalayan hoca kahvede okey oynuyor ve arkadaşımdan daha az kazanıyor.

Demek istediğim ona orada “Aferin oğlum, güzel çizmişsin” demesi değil. Tabi fen dersinde böyle bir eylem hatalı. Hoca da tepki göstermek zorunda. Peki biz neden temel eğitimini almış insanları doktor, avukat, mühendis, avukat yapmaya çalışıyoruz? Neden TIR şoförlerine gereken saygıyı göstermiyoruz? O sadece gidip geldiği okulun yerine bir yabancı dili öğrenebilir, gidip berberlik öğrenebilir.

Buna kim karışabilir?

Tır Şoförü Olmak” üzerine 2 yorumlar

  1. Alnının teri ile çalışan yurt içi ve yurt dışı tır şoförlerimiz maalesef lojistik firmalarından emeklerinin karşılıklarını alamamaktadırlar. Lojistik firmaları şoförlerimizin harcırahına esas kıdemini ödememekte ve diğer işçilik haklarını hukukun öngördüğü miktarda yatırmamaktadır. Lojistik firması tarafından bir hesaplanan haklar mahkemeler tarafından on hesaplanmaktadır. Şoförlerimizin emeklerini asla patronlara yedirmeyeceğiz. Saygılarımla

    05543336547

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.