Senin Maaşını Ben Ödüyorum

Genellikle Devlet Memurları’na söylenen salakça cümle. Senin maaşını ben ödüyorum da ne demek? Peki senin maaşını kim ödüyor? Araba üretiyorsan memur da senin ürettiğin arabayı satın alıp senin maaşını ödüyor. Memur hatalı olabilir, görevini yapmıyor olabilir ama bu her zaman için yanlış bir söylemdir.

Nasıl bir madde yok olmuyorsa, başka bir forma giriyorsa, ekonomilerde de paranın dolaşımı bu şekildedir. Madde form değiştirir ama yok olmaz. Yani ekonomideki herkesin  parasında bir diğerinin emeği/birikimi vardır. Birikim de çalışarak veya ticaret yaparak elde edilir. Miras kalmış olsa bile babanız belli bir emek sonucunda bunu kazanmıştır. Sonuçta topraktan harcamamız için para çıkmıyor.

Bunu en son gezi parkı olaylarında izlediğim bir diyaloğa şahit olduğum için yazıyorum. Tabi ki televizyondan izledim. Polis amiri göstericilere “artık dağılın” tarzında konuşuyordu. Sonra eylemci de polise “senin maaşını ben ödüyorum” dedi. Polis amiri de cüzdanından 50 TL çıkarıp adama verdi, “al paranı o zaman” dedi. Polis burada haklı. Senin ödediğin vergiden o polis amirine düşen değer sana verdiği paradan kat kat azdır. Gösterici parayı yere attı sonuçta. Muhalif olmak zor.

“Beni siz yarattınız” sözü de tam tersi doğru anlamında kullanılır. Bir sanatçı lüks otomobillere biniyor, lüks evlerde yaşıyorsa bunu hayranlarına borçludur. Bu bir müzisyen de olabilir, bir oyuncu da. Gerçi bu laf çokça yalakalık için kullanılır. Çoğu zaman bunu söyleyen insanlar ardındaki gerçeği görmezden gelir ve halka tepeden bakar.

Benim blogumu da siz var ediyorsunuz, yani okuyanlar. Ben size fikirlerimi söylüyorum, belki ilham alıyorsunuz, belki “birini daha tanıdım” diyorsunuz. “Kim bu salak” diyen de oluyor mudur bilmem ama genelde tartışmalı konularda bu böyledir diye hiçbir zaman yargıya varmam.

Beni takip edin 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.