Girişimcilik Engel Tanımaz Fiyaskosu!

http://www.cancilar.net/2013/06/05/girisimcilik-engel-tanimaz/ blog yazımda Kosgeb ve özürlü ve yaşlı hizmetlerinin beraber düzenlediği bir programdan bahsetmiştim. Bu programı “Girişim Engel Tanımaz” sloganı ile duyurdu güzide büyüklerimiz.

Kocaeli’de yeterli başvuru olmuş olmalı ki bir tanıtım toplantısı düzenlediler. Ben de oradaydım. Ahmet Engilkan Mesleki ve Teknik Eğitim Binası’nda gerçekleşti. Aşağıda dıştan görünüşü var. Ne kadar gereksiz bunu vermem ama olsun yine de vereyim.

Ahmet Elginkan

 

30 – 40 kişilik bir engelli grubuyduk. Genelde ortopedik sorunları olan insanlardı. Hatta biri %91 özürlü. Bipolar Bozukluk ve Şizofreni teşhisleri var. Bu arkadaşa ne kadar işletme teslim edilir bilmiyorum ama bu onların tasarrufunda.

Kosgeb yetkilisi bize KOSGEB’in sitesinde bulunan “Yeni Girişimci Desteği” bölümündeki kuralları okudu. Sonra ben söz alıp, bunun daha önce de var olduğunu, buna katılmak için özürlü olmaya gerek olmadığını söyledim. “Evet, sadece adı değişik” dedi utanmadan.

Yani bir girişim için cebinizde 20.000 TL olacak ki sonra bu destekleri alabilesiniz. Destek verilmesi de kesin bir şey değil. Yani ha bok ha kaka durumu oldu. Adı değiştirilmiş, sosyal sorumluluk, özürlü bireyleri topluma katmak, evde oturtmak yerine kendi işlerini yapmaları adı altında bildiğiniz “Kosgeb Yeni Girişimci Desteği” oluyor “Girişimcilik Engel Tanımaz”. Bu ne iki yüzlüktür?

Eğer engellilerin yararlandığı bir şeyse pozitif ayrımcılık yapılıp biraz destek olunmalıdır. Evet kurs görelim, iş planı yapalım. İş planını güzelce değerlendirin, uygun kişilere başlangıç sermayesi sağlayın ve süreci takip edin. Benim cebimde 20.000 TL varsa senin vereceğin hibelere daha az ihtiyacım olur. Bu kadar mevduata hatırı sayılır bir kredi alınabilir.

Sonuç : samimiyetsiz bir program, insanları kandıran bir isim ve destek uygulaması yanlış, yani fiyasko!

Girişimcilik Engel Tanımaz Fiyaskosu!” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.