Sürekli Öğrenmenin Önemi

ÖğretimTED‘de izlediğim videoların birinde bir eğitimci konuşmacıydı. Kendisi de dersler veriyor, vermiş, verecek. Belli bir süre öğreticilik yaptıktan sonra bazı sorular takılmış kafasına. Bunlar daha çok felsefi sorular. Felsefi olduğu kadar da güncel.

Şunu söylüyordu “Bundan 5 sene sonrasını öngöremediğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Nasıl olur da 4-6 sene gibi sürelerde insanları bir konuda ‘uzman’ olarak niteleriz?”. Çok önemli bir nokta bence. Bugün İnternet teknolojilerinde uzman birini 10 sene gelişmelerden uzakta bırakın ama bu zaman odası olsun. Birden 10 sene sonraya gitsin. Sizce ne kadar iş yapabilir durumda olur? Programlama dilleri değişmiş olabilir, belki protokoller mesela http protokolü. Onun bildiği HTML 5 yerini adı HTML bile olmayan bir işaretleme diline bırakmış olabilir. Hatta işaretleme dili kavramı ortadan kalkmış olabilir.

Evet gerçek dünyada kimse bu zaman odalarına konup geleceğe gönderilmiyor ama yavaş yavaş ama sürekli teknolojiler evriliyor. HTML 5 & CSS3 tarayıcılar tarafından daha fazla destekleniyor. PHP’nin 6. versiyonunun tamamen nesne yönelimli olacağını duymuştum, kesin bilgi değil, rivayet diyeyim.

Eğer yavaş ama sürekli(!) akan bir nehirde kulaç atmazsanız geriye sürüklenirsiniz. 3-4 sene aynı teknolojileri kullanmak durmak demektir. Sadece teknoloji değişmiyor, insanlar da değişiyor ve siz yazılımlarınızı insanlar için yapıyorsunuz.

Bunun sonucu sürekli öğrenmenin gerekliliğini kanıtlıyor. Sürekli bir öğrenme devam etmeli. Bir tıp doktoru da aynı şekilde, bir muhasebeci de, bir yazılımcı da. Mesela ben lynda.com’a aylık 25$ ödüyorum kurslara ulaşabilmek için. En yakın zamanda ihtiyacım olacak kursları önceden alıyorum. Mesela dün akşam “Sublime Text 2” editörünün kullanımını ve özelliklerini anlatan bir kurs seyrettim. Bir editörün de kursu mu olur demeyin. Bir editörün bu kadar akıllı olabileceği aklıma gelmezdi. Öğrenmeye harcadığım bir saat ve onları uyguladığım 1 gün bana neler kattı bilemezsiniz. HTML yazarken hamallık yapıyormuşum.

http://www.sublimetext.com/

adresinden Sumbile Text 2’yi indirebilir, deneyebilirsiniz. Program ücretli ama kullandıkça bedava gibi geliyor. Ama herhangi bir kısıtlaması yok. Arada “satın alın” diye uyarı veriyor. Birkaç gün geçirin editörle. Dokümanlarına bakarak inceleyin. Harika.

Bundan sonra muhtemelen PHP frameworkleri kursunu alacağım. Artık güzel kodlar yazmak istiyorum. Bana daha fazla para versinler diye değil. Öğrenmek ve bunu gerçek hayata aktarmak inanılmaz keyif verici.

Sürekli Öğrenmenin Önemi” üzerine 3 yorumlar

 1. Detaylı anlatmak yerine kısa yazacağım. Teknolojinin araç gereç olduğunu bilmek gerek. Çekiç, testere kullanmayı çok iyi öğrenmek asırlarca ayakta kalacak eserleri yaratmak için yeterli olmaz.

  Modern vinçler, araç gereçler yokken şu an hayranlıkla bakılan eserler yaratılabilmiştir.

  Günümüzde sokaktan yüz kişi toplayıp hadi git piramitlerin boylarını ölç desen kaç tanesi ölçebilir? Bildiğim kadarıyla Thales hiçbir araç gerek kullanmadan fakat “yöntem” kullanarak ölçebilmiştir.

  Bir problemi matematiksel olarak tanımlayabilmek ve çözüm üretmek daha önemlidir. Daha soyut yöntemleri öğrenmek ve bunlarda uzmanlaşmak daha iyidir.

  İnsanlar teknolojilere takılıp kalmamlı. Teknoloji gelip geçer yaklaşımlar, yöntemler, formüller kalır; göreceli olarak daha uzun süre.

  Detaylı oldu gibi.

 2. Ama teknolojiler de yanlarında yeni yaklaşımlar getirebiliyorlar. Node.js, AngulsrJS, Phonegap gibi. Benim bahsettiğim yeni bir programlama dili öğrenmek gibi bir şey değil. Bugün HTML 5’e geçmek, yeni kurallar öğrenmeyi aşan bir yaklaşımı da getiriyor. Aynı şekilde bizim XHTML CSS’de yaptığımız gibi paradigmalar da değişebiliyor.

 3. Benim bahsettiğim de aynı: araçlar değişir, yöntemleri uygulama şekli değişir. Euclidean Distance hesaplamasını R programlama dilinde yaparsın, aynı hesaplamayı Python programlama dilinde hiç benzemeyen bir yöntemle yaparsın. Baki olan çözüm yöntemleridir. Teknolojiler bunlara kısa yollar getirebilir, yanlış teknoloji seçimleri bu yöntemlerin uygulanmasını zorlaştırabilir.

  Asırlar önce üçgeni hesaplamayı, hipotenüsü bulmayı öğrenirsin. Bunu asırlar boyunca kullanırsın. Kimi uzay aracı tasarlarken kullanır, kimi bina yaparken, kimi iki kişi arasındaki benzerliği hesaplarken kullanır. Yöntem aynı, kullanıldığı yerler ve uygulama şekilleri farklı.

  Pyton, R, Html, Angular.js gibi şeyler yöntemleri uygulamamızı kolaylaştıran veya zorlaştıran araç gereçlerdir. Elbette bunların da zamanla kendi iç çalışma şekilleri değişir, bunları da takip etmek gerekir.

  Ben sürekli değişen angular.js’e kafa yormaktansa soyut yöntemleri öğrenip, bunları uygulayabilecek kadar angular.js’i bilmek veya gerektiğinde öğrenmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan mısınız? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.